انتشارات خیمه منتشر کرد:
مقتل الحسین (نخستین مقتل مکتوب امامحسین(ع))
ترجمه و شرح حجت‌الله جودکی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۱
مقتل الحسین (نخستین مقتل مکتوب امامحسین(ع))٬ اثر ابومخنف لوط بن یحیی ازدی با ترجمه و شرح حجت‌اللله جودکی و مقدمه‌ی دکتر سیدمحمدمهدی جعفری منتشر شد.
فرهنگ- احیا: ابومِخْنَف لوط‌بن‌يحيي أزدي غامدي (متوفي ۱۵۷ ق.) يکي از مشهورترین و قدیمی‌ترین گزارشگران واقعه‌ی عاشورا است.

وي از شيعیان امامي کوفه و تاريخدان و سيره‌نويس بوده است. کتاب «مقتل الحسین» او ازجمله‌ی مشهورترین منابع تاریخ عاشورا به حساب می‌آید. در گذر زمان، اصل این کتاب از بین رفته است. (گرچه کتاب‌هایی غیرمستند و آمیخته با تحریفات تاریخی فراوان با نام مقتل ابومخنف منتشر شده‌اند و در بازار موجود است.) تنها آنچه از آن مقتل ارزشمند قابل دسترسی است، روایت‌هایی است که به‌طور مستقیم ابوجعفر محمدبن‌جرير طبري (متوفي ۳۱۰ ق.) در کتاب تاریخ خود نقل کرده است و مجموعاً ۱۱۳ روایت کوتاه و بلند را شامل می‌شود.

در کتاب حاضر، دکتر حجتالله جودکی ـ پژوهشگر تاريخ و محقق در کتابشناسي مقاتل ـ به روشي نقادانه و علمي به استخراج روایات مذکور از تاريخ طبري همت گماشته و آنها را به ترتيب حوادث تاريخي مدون کرده است. همچنین برای نخستین‌بار متن عربی مقتل همراه با ترجمه ذکر شده است.

در این کتاب همچنین پیشگفتاری با موضوع تاریخچه‌ی مقتل‌نگاری و معرفی مقتل ابومخنف آمده است.

این کتاب را انتشارات خیمه به تازگی در ۴۳۸ صفحه قطع وزیری و با قیمت ۱۶ هزار تومان منتشر کرده است.

برای تهیه‌ی این کتاب می‌توانید با شمارههای ۸۸۹۳۴۹۶۹ و ۸۸۹۳۴۹۷۰ تماس گرفته و یا به پایگاه اینترنتی انتشارات به نشانی www.nashrekheime.ir مراجعه و خرید اینترنتی کنید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1314