کتابخانه تخصصی سیدالشهدا(ع) در پایتخت ایجاد می شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۵
تاریخ و اندیشه: با تصویب شورای اسلامی شهر تهران کتابخانه تخصصی با موضوع سیدالشهدا (ع) توسط شهرداری تهران در شهر تهران ایجاد می شود.
تاریخ و اندیشه: سومین دستور جلسه یکصد و سی ام شورای اسلامی شهر تهران که یکشنبه نوزدهم بهمن ماه سال ۹۳ برگزار شد به طرح الزام شهرداری تهران به احداث و ایجاد کتابخانه تخصصی حضرت سیدالشهدا(ع) اختصاص داشت که با رأی اکثر اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

در جریان بررسی این طرح عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد ایجاد این کتابخانه در مجموعه تپه های عباس آباد را بیان کرد که با پیشنهاد های مختلف سایر اعضای شورای شهر روبرو شد.

ناصحی با بیان اینکه در این کتابخانه انواع نسخ خطی، سنگی و سایر موضوعات جمع آوری می شود به نوعی حالت نمایشگاهی می یابد گفت: این کتابخانه ای تخصصی است که در حقیقت تمام کتب درخصوص حضرت سیدالشهدا (ع) را که بخش عمده ای از آنها در دسترس نیست جمع آوری می شود.

وی با بیان اینکه ایجاد این کتابخانه با روح مجموعه عباس آباد که در حقیقت نمایشگاهی است همخوانی دارد گفت: با اختصاص این فضا کتابخانه هرچه سریعتر راه اندازی می شود.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پیشنهاد ایجاد کتابخانه در میدان امام حسین (ع) را ارائه کرد و گفت: با توجه به اینکه در تمام شهر تهران این میدان به نام حضرت سیدالشهدا (ع) مزین است مناسبت دارد که کتابخانه در محدوده این میدان ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد چنین کتابخانه ای می تواند موضوع فرهنگی این میدان را تغییرات مثبت همراه سازد ادامه داد: این موضوع جزو معدود پروژه هایی است که به لحاظ تامین بودجه با مشکلی مواجه نیست و بر همین اساس بازدیدهایی از مکان های در نظر گرفته شده انجام شده است.

دبیر همچنین به موضوع دسترسی عمومی تاکید کرد و گفت: باید موضع دسترسی به کتابخانه مورد توجه قرار گیرد.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در خصوص تپه های عباس آباد اظهار داشت: چنین فضایی در این محدوده در نظر گرفته نشده است ضمن اینکه هرگونه تغییر در طرح این محدوده نیازمند مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی است.

محمدمهدی تندگویان عضو شورای اسلامی شهر تهران ایجاد این کتابخانه را در راستای شناساندن فرهنگ اسلامی در عرصه بین الملل دانست و گفت: با در نظر گرفتن چنین هدفی شایسته است کتابخانه تخصصی در مجموعه ای همچون برج میلاد تهران که با کاربری بین­المللی ایجاد شده است پیش بینی شود احمد دنیا مالی درهمین خصوص با تاکید بر اینکه کتابخانه تخصصی با این موضوع با هدف انجام کار ویژه ای صورت گرفته است اظهار داشت: این کتابخانه هویتی مستقل دارد و باید آن هویت حفظ شود.

پرویز سروری، عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن تاکید بر پیشنهاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: تپه های عباس آباد فضایی بین المللی و باغ کتاب بوده که فضایی مرتبط با کتاب و کتابخوانی است و به نظر می رسد این پیشنهاد از همه کاملتر و بهتر است.

چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه ساخت و ساز جدید برای این کتابخانه زمانبر است گفت: می توان این فضا را در نمایشگاه دائمی کتاب در تپه های عباس آباد ایجاد کرد و به شهرداری دستور داد تا در صورت توان ساختمان این کتابخانه را در نطقه ای مناسب ایجاد کند و سپس کتابخانه را به آنجا انتقال دهد.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد سرای قرآن که در حال ساخت است بهترین نقطه برای ایجاد این کتابخانه باشد.

رمضانی نماینده شهرداری تهران در این خصوص با بیان اینکه باغ کتاب فضایی نمایشگاهی است و اساساً این ظرفیت را ندارد با معرفی کتابخانه علامه امینی اظهار داشت: پیشنهاد می شود که کتابخانه را در این مجموعه ایجاد کنیم و پس از ساخت فضای مربوط آن را منتقل کنیم.

محسن پیرهادی عضو شورای شهر با تاکید بر لزوم ساخت بناهای جدید برای این موضوع گفت: با این اقدام قرار است مدیریت شهری یک کتابخانه تخصصی با موضوع حضرت سیدالشهدا (ع) به شهر اضافه کند تا بتواند گامی به سوی اهل بیت (علیه السلام) بر دارد.

وی پیشنهاد برگزاری جلسه ای با این موضوع بین شهرداری و شورای شهر را ارائه کرد و گفت: باید فرایند اجرایی این کار تعیین شود.

احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران درخصوص این مصوبه به موضوع تهران گردی ها و اکتشافات صورت گرفته در آنها اشاره کرد و گفت: در تهران گردی ها دیده شد که تکایای با قدمت بالای صد سال دارای کتابخانه بوده و بخش آثار هنری داشتند.

وی با بیان اینکه این وجه در تکایای جدید مقفول مانده است اعلام کرد: کار جدیدی که امروز در حال انجام آن هستیم فهرست نویسی از این کتابهاست.

مسجد جامعی با بیان اینکه به لحاظ فرهنگی ایجاد چنین کتابخانه ای وظیفه شهرداری نیست گفت: برای انجام کارهای کتابخانه باید هیئت امنایی ایجاد شود و شهرداری نقش حمایت کنندگی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه کار متفاوتی درخصوص ایجاد این کتابخانه صورت گرفته است گفت: مدیریت شهری اگر قرار است کاری را در این خصوص انجام دهد باید کاری ویژه باشد والا سایر کارها را مردم انجام می دهند و چراغ آن را روشن نگه داشته اند.

مسجد جامعی همچنین به سند تهیه شده و اقدامات خوب کمیسیون فرهنگی درخصوص آن اشاره و تاکید کرد شورای شهر باید به گونه ای این موضوع را به تصویب برساند که دست افراد را برای انجام کارها نبندد.

اسماعیل دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه چنین کتابخانه ای نمونه دیگری ندارد پیشنهاد اضافه شدن بین المللی به عنوان کتابخانه تخصصی را ارائه کرد و ادامه داد: اگر این کتابخانه با مجموعه و یا کتابخانه دیگری ادغام شود از هویت خاص مورد نظر آن کاسته می شود و بنابراین بهتر است مکان یابی، احداث و ایجاد آن برعهده شهرداری گذاشته شود.

در پایان رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد داد تا شهرداری با اختصاص فضایی اقدام به ایجاد کتابخانه کرده و پس از ایجاد بناهای مناسب کتابخانه را به محل اصلی خود انتقال دهد که مورد تصویب قرار گرفت.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2710
مرجع : خبرگزاری مهر