تاکید عربستان بر ادعای خود درخصوص منا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۷
عربستان سعودی با این ادعا که تعداد جان باختگان مراسم حج در منا همان 769 تن است، اعلام کرد حدود 1100 عکس توزیع شده برای دیپلمات‌های خارجی به منظور کمک به شناسایی کسانی که در مراسم حج امسال جان باخته‌اند، متعلق به کل مراسم برگزار شده حج امسال است نه فقط فاجعه منا.
تاکید عربستان بر ادعای خود درخصوص منا
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های هند و پاکستان اعلام کرده بودند مقام‌های عربستان ۱۰۹۰ تصویر متعلق به کسانی را که در فاجعه پنجشنبه گذشته در منا کشته شدند به دیپلمات‌های آنها ارائه کرده‌اند.

در فاجعه منا دو موج از حجاج در یک مسیر باریک به هم پیوستند و همین امر سبب خفه شدن صدها تن یا ماندن آنها زیر دست و پا شد.

ژنرال منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: تصاویر توزیع شده بین دیپلمات‌ها شامل افرادی که در اثر عوامل طبیعی جان باخته‌اند نیز می‌شوند. بسیاری از این جان‌باختگان زائرانی هستند که بدون مجوزهای قانونی در عربستان سکونت دارند و مراسم حج را انجام داده‌اند!

همچنین به گفته این مقام عربستانی، برخی از این افراد کشته شده کارگران متعلق به کشورهای جنوب آسیا هستند که کار در عربستان را انتخاب کرده‌اند تا بتوانند حج ابراهیمی را به عمل آورند.

به گفته وی فهرست افراد جان باخته همچنین شامل قربانیان ناشناسی از میان ۱۱۱ نفر کشته شده در حادثه سقوط جرثقیل در محوطه مسجد الاحرام در ۱۱ سپتامبر نیز می‌شود.

وزارت بهداشت عربستان همچنین مدعی شده است که آمار کشته شدگان مربوط به حوادث رخ داده در ۲۴ سپتامبر همچنان ۷۶۹ نفر است و ۹۳۴ نفر نیز در این فاجعه مجروح شده‌اند. این بدترین فاجعه رخ‌داده در مراسم حج واجب در ۲۵ سال گذشته است.

فیصل الزهرانی، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت عربستان نیز روز سه‌شنبه به آسوشیتدپرس گفت: رقم اعلام شده رقم "دقیقی" است.

الزهرانی خاطرنشان کرد: مقام‌های دفاع مدنی مسوول اعلام هرگونه آمار تلفات جدید هستند، هرچند که آنها در مدت اخیر به آمار وزارت بهداشت متکی بوده‌اند.

در همین حال مقام‌های دفاع مدنی عربستان حاضر به اظهارنظر درخصوص آمار کشته‌شدگان نشده‌اند.

روز سه‌شنبه اندونزی که سالانه بیشترین سهم از حجاج حج ابراهیمی را دارد، از پاسخ کند عربستان به فاجعه منا انتقاد کرد و گفت: دیپلمات‌های این کشور دوشنبه شب یعنی چهار روز بعد از فاجعه توانسته‌اند دسترسی کامل به کشته‌شدگان پیدا کنند.

به گفته لالو محمد اقبال، مقام ارشد وزارت امور خارجه اندونزی، دسترسی فراهم شده برای این کشور شامل اسناد پزشکی قانونی نظیر اثرانگشت‌ها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این اثرانگشت‌ها از آنجا که بسیاری از قربانیان فاجعه منا دستبندهای شناسایی خود را در این فاجعه گم کرده‌اند، اهمیت بسیار زیادی دارند.

این در حالی است که لقمان حکیم سیف‌الدین، وزیر امور مذهبی اندونزی نیز در بیانیه‌ای گفت: اندونزیایی‌ها دسترسی آزاد به بیمارستان‌ها به منظور تجسس مجروحان را پیدا نکرده‌اند.

از دیگر سو با انتشار اخباری از جان باختن بیش از ۴۰۰۰ تن در فاجعه منا که روز سه‌شنبه به نقل از بیانیه وزارت بهداشت عربستان منتشر شد، الزهرانی، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت عربستان گفت مقام‌های عربستان در حال تحقیق هستند تا مشخص شود چطور یک بیانیه "جعلی" با آمار تلفات "غیردقیق" روی وب‌سایت مرتبط به وزارت بهداشت عربستان انتشار پیدا کرده است.

این در حالی است که عبدالله العلی، مدیر اجرایی شرکت امنیت الکترونیک "سایبرکو" واقع در کشور کویت گفت: هنوز نمی‌تواند بگوید که آیا این بیانیه در اثر یک حمله سایبری در این وب‌سایت انتشار پیدا کرده است یا خیر.

با این حال وی اظهار کرد که فضای اینترنت رسمی عربستان اخیراً به دلیل حملات هکرهایی که از حکم اعدام علی محمد النمر خشمگین بوده‌اند، دستخوش تغییر شده است.

این در حالی است که دادگاه عالی پاکستان اعلام کرد که شکایت یکی از شهروندان این کشور را دریافت کرده که خواهان تحقیق درباره فاجعه منا شده است؛ هرچند که تاکنون جلسه دادرسی در این زمینه آغاز نشده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3908