مصطفوی:
نقش مشهد در تمدن نوین اسلامی
تاریخ انتشار : شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۲
ایران زمین: عضو شورای راهبردی روابط خارجی گفت: مشهد یکی از محور‌های بسیار مهم و تأثیر‌گذار در جهانی شدن تفکر تمدن اسلامی است. سالیانه زائران خارجی بسیاری از کشورهای مختلف به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شوند بنابراین ما می‌توانیم ‌میان آن‌ها، گفتمان‌های مختلف را مطرح کنیم.
ایران زمین: مهدی مصطفوی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی شب گذشته، ۴ دی ‌در سلسله نشست‌های بزم اندیشه که با عنوان چشم‌انداز ایران در تحولات نظم نوین جهانی برگزار شد با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران و تشیع در جهان، اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی به‌عنوان ام‌القراء شیعه شناخته شده و نقش بسزایی را در شرایط بین‌المللی ایفا می‌کند.

وی با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب در‌خصوص جایگاه ایران در جهان، گفت: ایشان در یکی از ملاقات‌هایشان با جوانان می‌فرمایند: «امروز مسیر دنیا، ظلم است، مسیر سلطه‌گری و سلطه‌ستیزی است، یکی از ویژگی‌های این پیچ تاریخی توجه به عنایت خدای متعال است، دشمن در تلاش است بیداری اسلامی را سرکوب کند ولی نتوانست آن را از بین ببرد زیرا جوانان بیدار شدند». این سخنان نشان می‌دهد که رهبری نظام نسبت به موقعیت کشور و چگونگی تعامل در صحنه بین‌المللی حساس هستند.

مصطفوی همچنین به پیچ تاریخی که هم اکنون در آن قرار داریم اشاره و عنوان کرد: در مسیر حرکت تاریخ، ظاهراً گاهی بر سر پیچ‌هایی قرار می‌گیریم که عبور از آن تعیین‌کننده و آینده‌ساز خواهد بود و یک تغییر مبنایی را ایجاد می‌کند. اصولاً اگر ما این پیچ را تنها برای ایران فرض نکنیم، پیچ تاریخی برای تحقق یک تمدن وسیع بوده که ایران و دیگر کشورهای جهان عضو آن هستند.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه در کل تاریخ بشریت شاهد رخداد‌ها و تحولات زیادی بودیم، گفت: ظهور اسلام یکی از این رخداد‌ها محسوب می‌شود، اسلام پدیده‌ای بود که توانست یک تغییر اساسی را در جامعه بشری ایجاد کند. افرادی که در آن برهه زمانی قرار داشتند با انتخاب اسلام، یک تغییر را بزرگ در زندگی خویش مشاهده کردند.

وی با اشاره به دو قطبی بودن جهان بعد از جنگ جهانی دوم، گفت: پس از جنگ جهانی دوم دو قدرت بلوک شرق و غرب در دنیا وجود داشت که آمریکا هسته مرکزی بلوک غرب و شوروری هسته مرکزی بلوک شرق بود. تعدادی از کشورها نیز درباره آن‌ها عمل می‌کردند، البته با فروپاشی شوروی یک تغییر اساسی در دنیا ایجاد و جهان تک‌قطبی شد.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تمدن‌‌ازی در دنیا، تأکید کرد: هم اکنون در دنیا یک تمدن غربی وجود دارد که شامل کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و رژیم صهیونیست‌ها است و همچنین یک تمدن شرقی وجود دارد که شامل کشورهای چین، هند، روسیه و ژاپن است. تمدن اسلامی نیز شامل کشورهای ایران، عربستان، مصر و ... است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث حقوق بشر در غرب و با بیان اینکه این امر با یک چالش جدی در غرب مواجه است، اظهار کرد: بحث لیبرال در حقوق بشر به‌عنوان یک اصل است و این اصل نباید تحت تاثیر سیاست قرار گیرد زیرا اگر به آن لطمه وارد شود شکست خواهد خورد.

مصطفوی ادامه داد: یکی دیگر از چالش‌هایی که کشورهای غربی با آن مواجه است این است که زاد و ولد در آن‌ها کم است، به همین جهت در تولید دچار مشکل شدند و برای رفع این مشکل خود مجبور شدند از خارج از کشور نیروی کار وارد کنند. هم اکنون این امر غربی‌ها را زیر سؤال برده است.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: هم اکنون شاهد درگیری‌هایی بین اروپایی‌ها و صهیونست‌ها هستیم. در حوزه تمدن شرق نیز عدم یکپارچگی و وحدت بین مسلمانان دیده می‌شود زیرا اعتقادات چینی‌ها، روس‌ها، هندی، ژاپنی‌ها و کشورهای اسلامی با یکدیگر متفاوت است.

وی با تأکید بر اینکه تنها دو کشور آمریکا و ایران در دنیا توان گفتمان‌سازی را دارند، عنوان کرد: به‌طور مثال مشاهده می‌شود که امام خمینی(ره) جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز قدس معرفی می‌کنند. امروز مشاهده می‌شود بدون هیچ گونه تبلیغاتی از سوی ما همه مردم جهان در این روز به خیابان‌ها آمده و علیه صهیونیست‌ها شعار می‌دهند.

مصطفوی ادامه داد: هم اکنون نیز مشاهده می‌شود که در چند سال اخیر موضوع امام حسین(ع)، عظمت واقعه عاشورا و اربعین به‌عنوان یگ گفتمان مطرح می‌شود و جمهوری اسلامی ایران نیز در راس این گفتمان قرار دارد به‌گونه‌ای امروز شیعه و سنی، مسیحی و بودایی برای امام حسین(ع) اشک ریخته و زائر پیاده آن حضرت می‌شوند.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه ایران نقش بسزایی را در جهان ایفا می‌کند، اظهار کرد: قطعاً اگر حضور ایران در کشورهای سوریه، عراق و فلسطین نبود و از آن‌ها حمایت نمی‌کرد، آن‌ها از هم فروپاشیده بودند.

مصطفوی در ادامه با اشاره به حضور گروه تکفیری داعش در منطقه، بیان کرد: هر فردی که با اعتقادات اعضای این گروهک‌ها مخالف باشد توسط آن‌ها از میان می‌رود بنابراین آن‌ها نمی‌‌توانند یک حکومت حقوقی را ایجاد کنند زیرا دارای یک نگاه جهانی نیستند.

وی همچنین به نقش مهم شهر مشهد نیز اشاره کرد و گفت: مشهد یکی از محور‌های بسیار مهم و تأثیر‌گذار در جهانی شدن تفکر تمدن اسلامی است، هم اکنون جریان بیداری اسلامی آغاز شده و با قدرت در حال حرکت است. سالیانه زائران خارجی بسیاری از کشورهای مختلف به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شوند بنابراین ما می‌توانیم ‌میان آن‌ها این گفتمان را مطرح کنیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1983
مرجع : ایکنا