منشور «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» هماهنگ با آیسسکو است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۹
گروه اجتماعی: مشاور دبیرخانه پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد ۲۰۱۷ ابراز کرد: متن منشور مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی ۱۷ مرتبه مورد ویرایش قرار گرفته است و در نهایت محتوای پایانی آن هماهنگ با آیسسکو است.
منشور «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» هماهنگ با آیسسکو است
حمید طباطبایی، مشاور دبیرخانه پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد ۲۰۱۷ در شورای عالی برنامه ریزی و سیاست گذاری پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷، که ۱۳ مهرماه تشکیل جلسه داد، با بیان اینکه دبیرخانه باید بتواند از ظرفیت‌های مشهد و اهداف آیسسکو برای معرفی پایتخت فرهنگی استفاده و در این راستا طرح مناسب را طراحی کند، گفت: رونمایی از طرح مشهد ۲۰۱۷، چارچوب برنامه‌ها و نیازهای اجرایی مشهد را مشخص می کند که در منشور «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» محتوای فرهنگی مطرح و تایید شده است.

طباطبایی با بیان اینکه در طرح مشهد ۲۱۰۷ ‌رویدادهای تشریفاتی مهم شامل افتتاحیه و اختتامیه برگزار می‌شود، عنوان کرد: همچنین اطلاع رسانی رسانه‌ای رویدادهای این طرح به مخاطبان در کنار میزبانی از وزیران فرهنگ‌ کشورهای اسلامی و هفته‌های فرهنگی توسط چهار ستاد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه جدول روز شمار که نتیجه بر هم افتادن مناسبت‌های مختلف مذهبی، سیاسی و فرهنگی کشورهای مختلف اسلامی با یکدیگر بوده، آماده شده است؛ گفت: در کنار آن هفته‌ها و دهه‌های مختلف نیز به عنوان فرصت مناسب برای انجام برنامه‌های متناسب با این فضا قابل استفاده و بهره‌برداری است.

مشاور دبیرخانه پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد ۲۰۱۷ درباره دستورکار چهارم و پنجم این جلسه که ارائه چگونگی طراحی «منشور مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» است، عنوان کرد: با حضور فرهیختگان و نخبگان مشهد طی جلسات مختلف راهبردها و اهداف این منشور به عنوان پایتخت فرهنگی تهیه شده است و در نهایت با ۱۷ ویرایش بر روی آن به متن پایانی رسیدیم که هماهنگ با آیسسکو است و در همین جلسه قرائت می‌شود.

وی با اشاره به موضوع حوزه بصری که در منشور آمده است، افزود: انتخاب بسیار مناسبی با حضور متخصصان و جمعی از هنرمندان در این حوزه صورت گرفته و موسسه‌ای نیز مسئولیت طراحی بسته هویت بصری را عهده شده است که در نهایت منجر به تهیه لوگویی برای پایتخت فرهنگ جهان اسلام شد.

طباطبایی ادامه داد: در طراحی این لوگو مطالب مختلفی متناسب با هویت ایرانی ـ اسلامی گنجانده شده است همچنین از ویژگی های مختلف هنری ایران و اسلام از جمله رنگ فیروزه‌ای، خط کوفی و آینه‌کاری به عنوان نمادی از هنر اسلامی برای طراحی آن استفاده شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3927