کلباسی تشریح کرد
چرا هر روز فاصله جامعه‌مان با ارزش‌های اخلاقی بیشتر می‌شود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۲
جامعه: قائم مقام سابق ستاد اقامه نماز گفت: اگر می‌خواهیم مردم به رفتار و فرهنگ دینی پایبند باشند باید از سروسامان دادن به مسائل کلان شروع کنیم در این صورت مسائل ریز و خرد جامعه هم درست می‌شود.
چرا هر روز فاصله جامعه‌مان با ارزش‌های اخلاقی بیشتر می‌شود؟
جامعه: حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی کلباسی با بیان این‌که «گفتن این‌که مردم از ارزش‌ها و اخلاق دینی فاصله گرفته‌اند کار ساده و آسانی نیست» اظهار کرد: شاید در برخی از ظواهر جامعه شاهد باشیم که مردم آن رفتار و الگوی دینی را رعایت نمی‌کنند ولی این رفتار را نمی‌توانیم به کل جامعه تعمیم بدهیم. شاید در جاهایی دچار فاصله و غفلت شده‌ایم ولی نمی‌توانیم قاطعانه بگوییم که جامعه ما دین‌زده شده است.

وی افزود: متأسفانه در برخی از لایه‌های جامعه رفتارهایی که مورد نظر دین است مراعات نمی‌شود و در این راستا عواملی وجود دارد که مهمترین آن تحیر، تناقض و تضاد در الگوهاست. امروزه جامعه ما با رسانه‌های مختلفی مرتبط است. از جمله ماهواره، فضای مجازی، فیلم‌ها و... . اینها یک نوع ارزش و رفتارها را به مردم جامعه دیکته می‌کنند و ارزش‌های دینی حرف دیگری می‌زنند.

قائم مقام سابق ستاد اقامه نماز ادامه داد: متأسفانه فشار تبلیغات بسیار وسیع، متنوع، گسترده و مجهز به ابزار هنر است. من صرفاً از ماهواره‌ها و فضای مجازی سخن نمی‌گویم، گاهی در صدا و سیمای خود ما هم سریال‌هایی به نمایش گذاشته می‌شود که رفتاری را ترویج می‌دهند که ضد دین است. پس یکی از عواملی که سبب می‌شود افراد جامعه از فرهنگ دینی فاصله بگیرند نیرومندی، وسعت و جذاب بودن رسانه‌ها و تبلیغات آنها است.

کلباسی در ادامه با اشاره به عامل بعدی که سبب دور شدن برخی از افراد جامعه از رفتار و فرهنگ دینی می‌شود، اشاره کرد و گفت: دومین عامل عدم تعلق الگوهای جامعه و بخصوص مسئولین (آن هم نه به صورت صددرصد) به برخی از مسائل است. متأسفانه در این چند سال اخیر مخالفت‌ها یا گفتمان‌ها و یا بداخلاقی‌هایی از سوی مسئولین دیده شده که مردم این رفتار مسئولین را که بسیار هم کم است به کل نسبت می‌دهند و از آن الگوبرداری می‌کنند.

وی در ادامه با بیان این‌که «انسان‌ها در مجالست و همنشینی هر چیزی که باشند خلق