نماینده مسلمانان روهینگیا از شرکت در انتخابات منع شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۴
مقامات میانمار از حضور عضو مسلمان پارلمان این کشور در انتخابات سراسری ۱۷ آبان‌ماه در این کشور ممانعت کردند.
نماینده مسلمانان روهینگیا از شرکت در انتخابات منع شد
«شو مائونگ»، عضو مسلمان حزب اتحادیه توسعه و همبستگی میانمار، از فعالیت در حوزه انتخابی خود در ایالت مسلمان‌نشین «راخین» منع شد.


دلیل این تصمیم از سوی مقامات میانماری، نداشتن حق شهروندی والدین مائونگ اعلام شد.


این در حالی است که دولت میانمار خود از صدور حق شهروندی برای اقلیت مسلمان این کشور خودداری می‌کند و سپس به دلیل نداشتن حق شهروندی آنان را از بسیاری از حقوق اولیه خود محروم می‌کند.


با وجود این، شو مائونگ عنوان کرد که مادر و پدر او هر دو کارت ثبت ملی دارند که در سال ۱۹۵۷ میلادی برای آنان صادر شده و در آن زمان تنها همین کارت‌ها به عنوان کارت شناسایی برای شهروندان میانماری وجود داشته است.


وی با اشاره به اینکه پدرش در نیروی پلیس میانمار خدمت کرده، عنوان کرد که درخواست تجدیدنظر در مورد این تصمیم را مطرح خواهد کرد.


سازمان «نمایندگان پارلمان‌های آسه‌آن برای حقوق بشر»، که یک گروه دفاع از حقوق اعضای پارلمان‌های کشورهای آسیای جنوب شرقی است، این تصمیم مقامات میانماری را محکوم کرد.


چارلز سانتیاگو، نماینده پارلمان مالزی و رییس سازمان «نمایندگان پارلمان‌های آسه‌آن برای حقوق بشر» عنوان کرد: ادعاهای کمیسیون انتخاباتی میانمار چیزی بیش از مضحک است، علاوه بر آن این تصمیم بی‌اعتنایی به فرآیند برقراری دمکراسی در این کشور است.


وی افزود: حق شرکت در انتخابات به اندازه حق رأی مهم است و نمی‌توان کسی را به خاطر دین یا قومیتش از این حق محروم کرد.


اقلیت مسلمان روهینگیا که حدود یک میلیون نفر جمعیت دارند، دهه‌ها است که هدف سرکوب سیستماتیک از سوی دولت بودایی میانمار قرار دارند، اما اقدام این دولت برای منع مسلمانان از شرکت در انتخابات اقدام جدیدی محسوب می‌شود.


صدها هزار مسلمان روهینگیا امسال از شرکت در انتخابات منع شدند، زیرا دولت میانمار کارت‌های موقت شهروندی آنان را پس گرفته است.


از سال ۲۰۱۰ بودائیان میانمار به خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار شدت داده و تاکنون ده‌ها هزار نفر از آنان را از کشور خارج کرده و صدها نفر را کشته‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3793