مزاری که ضریح ندارد
تاریخ انتشار : شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹
ایران زمین: آستان امامزادگان امیر سیدابوالفضل و امیر سیداسحق(ع) در شهرستان بیرجند ضریح ندارد و تنها سنگ لوحی به شکل مکعب مستطیل در میانه آرامگاه دیده می‌شود و در دو طرف آن در مدح امام علی(ع) نوشته و دو سنگ ستونی سفید رنگ در بالا و پایین قبر بر روی زمین گذاشته‌اند.
مزاری که ضریح ندارد
ایران زمین: آستان امامزادگان امیر سیدابوالفضل و امیر سیداسحق(ع) در شهرستان بیرجند، بخش مرکزی، دهستان القورات، روستای القور واقع شده است، بانی و زمان ساخت بنای اولیه این مزار به درستی مشخص نیست.

ساختمان فعلی با حدود ۳۶ متر مربع زیربنا و در ارتفاع ۵ متر تماماً از سنگ و گل و خشت با دیوارهای قطور بنا شده است. در گذشته پنجره‌های مشبک آجری آن در چهار طرف قرار داشته که اخیراً دو تای آن مسدود و دو تای دیگر آهنی شده است. درب آهنی آن به سمت شرق باز می‌شود، با توجه به تَرَک‌های زیاد؛ ساختمان آن در حال فرو ریختن است.

این مزار ضریح ندارد و تنها سنگ لوحی به شکل مکعب مستطیل در میانه آرامگاه دیده می‌شود و در دو طرف آن در مدح امام علی(ع) نوشته و دو سنگ ستونی سفید رنگ در بالا و پایین قبر بر روی زمین گذاشته‌اند و بر روی آنها نوشته‌ای بود که خوانا نبود


مردم محل هم معتقدند که ایشان برادر سید تاج الدین علی(ع) در روستای ساقی است، سنگ لوح ایشان به صورت مکعب مستطیلی به طول ۲ متر و عرض نیم متر و با ارتفاع نیم متر است که بر روی سنگ آیات قرآن و اشعاری به خط طغری و ثلث نوشته شده است.

همچنین مزار دیگری هم در سمت غرب آبادی در کنار چشمه معروف به چشمه درگل دیده می‌شود. این مزار به‌صورت یک چهار دیواری بدون سقف است و قبری دیده نمی‌شود و سنگ لوح دو تکه شده‌ای دیده می‌شود که نام فرد بر روی آن دیده می‌شود.

مراسم خاصی در ایام محرم، به ویژه تاسوعا و عاشورا، برات، سیزده بدر و به‌ویژه شب‌های جمعه که به‌دلیل هم‌جواری آن با قبرستان روستا؛ مردم محل به زیارت این مزار هم می‌آیند.

این مزار فاقد هرگونه امکانات رفاهی و خدماتی است، موقعیت مکانی آن که در دره‌ای سرسبز قرار گرفته در ایام بهار و شب‌ها جمعه گردشگرانی را به سوی خود می‌کشاند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2000
مرجع : ایکنا