مسلمانان «تروریست» و دیگران «قاتل»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷
جهان: رسانه‌ها مسئولیت سنگینی در گسترش اسلام‌ستیزی و برقراری ارتباطی خطرناک و غلط بین اسلام و تروریسم دارند.
جهان: رسانه‌های غربی در راستای گسترش اسلام‌هراسی، هربار که حمله‌ای به نام مسلمانان صورت می‌گیرد، از تعبیر «حمله تروریستی» استفاده کرده حال آنکه در مورد حملاتی که عوامل آن غربی باشند، از واژه «قتل» استفاده می‌کنند.

برای نمونه، روزنامه فرانسوی «لوموند» در گزارشی نوشت: «استرالیا یک "حمله تروریستی" را ناکام گذاشت، زیرا ظاهرا عاملان حمله، مسلمان بوده‌اند».

این روزنامه نوشت: «سلاح‌های سرد، یک فیلم ویدئویی و یک پرچم سازمان داعش وسایلی است که از دو فرد مظنون در استرالیا به دست آمده و پلیس استرالیا روز ۱۱ فوریه(۲۲ بهمن) اعلام کرد که یک "حادثه تروریستی" را خنثی کرده است».

سه روز بعد روزنامه‌های فرانسه از خنثی شدن حادثه‌ای در کانادا خبر دادند. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی پلیس فدرال کانادا اعلام شد که دو نفر؛ یک کانادایی ۱۹ ساله و یک زن آمریکایی ۲۳ ساله قصد داشتند، محل برگزاری جشن‌های سنت ولنتاین را هدف حمله قرار دهند.

این بار روزنامه فرانسوی لوموند در شماره ۱۴ فوریه(۲۵ بهمن) نوشت: «پلیس کانادا طرح یک "کشتار دسته جمعی" را خنثی کرد».

این روزنامه افزود: «طرح "کشتار دسته‌جمعی" در کانادا در روز جمعه ۱۳ فوریه(۲۴ بهمن) به دست پلیس ناکام ماند».

روزنامه لوموند توضیح داد: «یک کمیسر به مردم اطمینان داد که حمله جنبه "تروریستی" نداشته و فقط گروهی از جوانان قصد داشتند پس از انجام یک اقدام ناشی از نفرت خودکشی کنند».

این در حالی است که پیرامون حادثه ترور سه دانشجوی مسلمان در ایالت کارولینای شمالی آمریکا، خبرگزاری فرانسه با پوشش این خبر گزارش داد: «باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا ضمن محکوم کردن "قتل" این سه دانشجوی مسلمان، آن را جنایتی هولناک خواند. پلیس آمریکا اعلام کرد که این جنایت بر اثر مشاجره بر سر جای پارک رخ داده است، اما خانواده قربانیان معتقدند که این "کشتار" انگیزه مذهبی داشته است».

خبرگزاری فرانسه ادامه می‌دهد: «پلیس ایالتی کارولینای شمالی پیش‌تر اعلام کرده بود که یک مرد ۴۶ ساله آمریکایی را به اتهام "قتل" سه مسلمان ساکن آن کشور بازداشت کرده است».

بر این اساس مشاهده می‌شود که یک رسانه بسته به اینکه عاملان حمله مسلمان باشند یا خیر در مورد دو حمله مشابه در مورد اولی از واژه "حمله تروریستی" و دومی "کشتار یا قتل" استفاده می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2803
مرجع : خبرگزاری ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی Alkanz