تصمیماتی که اسلام بر عهده عرف گذاشته است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۴
تاریخ و اندیشه:‌ مدرس حوزه و دانشگاه‌های زنجان، حفظ احترام رفتگان را یکی از مسائل عرفی دانست و گفت: فراموشی از دیدگاه اسلام، نعمت است و تأکید بر این نعمت، گواه این امر است که افراد نباید به سبب از دنیا رفتن فردی، از زندگی عادی خود غافل شوند و امور خیر را بیش از حد به تأخیر بیاندازند.
تصمیماتی که اسلام بر عهده عرف گذاشته است
تاریخ و اندیشه: حجت‌الاسلام علی محمدی، مدرس حوزه و دانشگاه‌ با اشاره به این‌که حفظ حرمت و احترام ایام یا زمان‌های خاصی در روایات و احادیث ائمه اطهار(ع) مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: به عنوان مثال، در روایتی از امام رضا(ع) آمده است که فرمودند: «همین که ماه محرم فرا می‌رسید، لبخند از لبان پدرم محو می‌شد و دیگر کسی ایشان را متبسم نمی‌دید» و این روایت، نشان از حفظ احترام و حرمت ماه محرم در سیره اهل بیت(ع) است.

وی افزود: در بسیاری از موارد، عرف اجتماعی ما نیز با سیره اهل بیت(ع) هم‌راستا بوده و در همان جهت حرکت می‌کند و از همین‌رو دوری از شادی و صرف قرائت نکردن خطبه عقد در این ایام، به دلیل حفظ احترام از سوی عرف اجتماعی ما بر مبنای سیره اهل بیت(ع) است.

مدرس حوزه و دانشگاه‌های زنجان با تأکید بر این‌که تنها در دو مورد خاص به صورت ویژه برقراری خطبه عقد، از سوی اهل بیت(ع) به طور مستقیم نهی شده است، ابراز کرد: شب نیمه شعبان، یکی از این ایام محسوب می‌شود، چراکه این شب، شب خاص اهل بیت(ع) است و حتی در حدیثی به نقل از امام صادق(ع) آمده است که بهترین شب برای زیارت حرم مطهر سیدالشهدا(ع)، شب نیمه شعبان است.

جاری شدن خطبه عقد، آغاز خیر و برکت در زندگی است

حجت‌الاسلام محمدی تصریح کرد: دومین شبی که در آن جاری شدن خطب عقد در متون دینی نهی شده است، شب عاشوراست و عرف اجتماعی ما نیز بر این امر تأکید دارد که تا مدت خاصی، این احترام حفظ شود.

وی، حفظ احترام فردی که از دنیا رفته است را یکی از مسائل عرفی دانست و اظهار کرد: یکی از نعمت‌هایی که در روایات مختلف به آن اشاره شده است، نعمت فراموشی است و تأکید بر این نعمت، گواه این امر است که افراد نباید به سبب از دنیا رفتن فردی، از زندگی عادی خود غافل شوند و امور خیر را بیش از حد به تأخیر بیاندازند.

این کارشناس مسائل مذهبی خاطرنشان کرد: به جز حفظ احترام از سوی زنی که شوهرش به تازگی از دنیا رفته، در لسان دین تأکیدی بر دوری از انجام امور خیر برای مدتی مشخص پس از از دنیا رفتن فردی، وجود ندارد و مسأله حفظ احترام، بر عهده عرف گذاشته شده است.

مدرس حوزه و دانشگاه‌های زنجان در پایان یادآور شد: ائمه اطهار(ع) در خصوص جاری شدن خطبه عقد جوانان و ورود خیر و برکت و آغاز یک حرکت نو و شادی در زندگی اشاراتی داشته‌اند و عرف اجتماعی نیز نباید مغایر با این امر پیش برود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2597
مرجع : ایکنا