هادی مقدم‌دوست بیان کرد:
گامی رو به جلو در شناخت و تعریف سینمای دینی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۵
گروه هنر: یک کارگردان سینما معتقد است که سینمای دینی پدیده‌ای بالغ، سالم و بدون تعریف کامل است و در حوزه شناخت و تعریف این حوزه گامی رو به جلو برداشته‌ایم.
گامی رو به جلو در شناخت و تعریف سینمای دینی
به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، هادی مقدم‌دوست، کارگردان سینما که امسال با سه اثر در بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم رویش حضور دارد، در ارتباط با سینمای دینی و این که چرا تعریف درستی در این مورد نداریم، گفت: به نظر می‌رسد ما همچنان تعریف مشخصی از سینمای دینی و یا فیلم دینی نداریم که این تعریف به صورت بسیار جامع و کامل و بدون هجو در ذهن ما به ثبت رسیده باشد. به نظرم باید قبل از هر کاری بر روی این موضوع کار کنیم که سینمای دینی دقیقاً چه تعریفی دارد و با چه نگاهی در این سینما رو به رو هستیم.

سینمای دینی؛ پدیده‌ای بالغ، سالم و بدون تعریف کامل

کارگردان فیلم سینمایی «سر به مهر» با اشاره به این که در شناخت و تعریف از سینمای دینی نسبت به گذشته چند پله رو به جلو حرکت کرده‌ایم، افزود: البته در حال حاضر با گذشت بحث و گفت‌و‌گو در این مورد به مراحل خوبی نیز رسیده‌ایم و با خیال راحت‌تر می‌توانیم بگوییم که یک پله جلو‌تر از قبل ایستاده‌ایم. در جلسات نقد و بررسی گاهی اوقات آنقدر به آسیب‌شناسی تحت عنوان سینمای دینی می‌پردازیم که گویا نسبت به آن به تعریف مشخصی رسیده‌ایم، اما همچنان تعریف کاملی از این پدیده بالغ و سالم نداریم.

با واقعیت پدیده‌ها زندگی کنیم، نه توقعی که از آنها داریم

وی با بیان این مطلب که باید واقعیت را دید و به‌‌ همان اندازه توقع داشت، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم گامی رو به جلو برداریم و در حقیقت در جا نزنیم و یا در بین خودمان به عنوان سینماگر تردید نداشته باشیم، باید تلاش کنیم به یک تعریف درست، به همراه شناخت کافی و وافی از این پدیده برسیم و ابزارهایی را که برای کار در این مورد نیاز داریم بشناسیم و به جمع‌آوری آن بپردازیم. اصلاً دقت کنیم که می‌توانیم تعریفی داشته باشیم یا خیر. در شرایط فعلی که سینمای ما در آن وجود دارد با توقعی که نسبت به پدیده‌های اطراف داریم، حرکت می‌کنیم و نه آن چیزی که در واقعیات وجود دارد. واقعاً حیرت می‌کنم از این که چرا باید به آسیب‌شناسی سینمای دینی بپردازیم، آن هم در زمانی که هنوز تعریف کاملی از این پدیده سالم نداریم.

نهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش در سه بخش «ملی»، «جوانه‌های رویش» و «خارج از مسابقه» از امروز، ۵ اسفندماه تا پنج‌شنبه، ۷ اسفندماه در پردیس سینمایی آزادی تهران برگزار می‌شود و با معرفی برگزیدگان در روز جمعه، ۸ اسفندماه در تالار اندیشه حوزه هنری به پایان می‌رسد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2867