اشعری عنوان کرد:
اسلام‌ستیزی؛ هدف دعوت از سلمان رشدی به نمایشگاه فرانکفورت/ منفعلانه حضور نیابیم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۴
گروه ادب: سخنگوی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: دعوت از سلمان رشدی به نمایشگاه کتاب فرانکفورت با هدف اسلام‌ستیزی بوده و باید در این نمایشگاه حضوری فعالانه و قوی داشته باشیم.
اسلام‌ستیزی؛ هدف دعوت از سلمان رشدی به نمایشگاه فرانکفورت/ منفعلانه حضور نیابیم


علی‌اکبر اشعری، سخنگوی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره حضور سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: شنیده‌ام که سلمان رشدی برای افتتاحیه نمایشگاه کتاب فرانکفورت دعوت شده است، از سوی دیگر هم میهمان ویژه این نمایشگاه، اندونزی، یک کشور اسلامی است و انتظار داریم نمایندگی‌های کشورهای اسلامی و حتی نمایندگان سیاسی در آلمان تلاش کنند این اتفاق نیفتد.

وی افزود: در حال حاضر در شرایطی هستیم که جریان تکفیری و غیرانسانی به نام داعش با هدایت غرب وارد حوزه اسلامی شده و می‌خواهد چهره اسلام را مخدوش کند؛ از این رو دعوت از سلمان رشدی برای حضور در نمایشگاه فرانکفورت نیز می‌تواند در همین راستا معنا یابد.

حضور سلمان رشدی در نمایشگاه فرانکفورت معنای خوبی ندارد

اشعری ادامه داد: از مجموعه عملیات نظامی در حوزه اسلام می‌توان به حمله به مسجدالاقصی اشاره کرد و یا حادثه‌ای که برای زائران خانه خدا پیش آمد و این نیز در حوزه فرهنگی است که از کسی مانند سلمان رشدی که با دین و قرآن ستیز دارد، به مکانی دعوت می‌شود که بنای آن کار فرهنگی است و کار فرهنگی نیز ذات و بنیان آن بر گفت‌وگوی ملت‌هاست.

وی تصریح کرد: کسی که ضد یک فرهنگ است، حضورش در برنامه فرهنگی معنای خوبی ندارد؛ از این رو هم رایزنی ایران در آلمان و هم کشورهای اسلامی حاضر در این نمایشگاه باید اقدامی انجام دهند تا این اتفاق نیفتد.

باید تلاش کنیم سلمان رشدی در نمایشگاه حضور نیابد

اشعری در ادامه عنوان کرد: درست است که نمایشگاه کتاب فرانکفورت از سوی اتحادیه ناشران آلمانی برگزار می‌شود و یک جریان دولتی نیست، اما می‌دانیم که بسیاری از فعالیت‌های دولت‌ها در کشورهای اروپایی با پوشش غیردولتی انجام می‌شود.

سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پاسخ به سؤالی درباره ارزیابی حضور سلمان رشدی در این نمایشگاه بیان کرد: ارزیابی من از حضور سلمان رشدی در فرانکفورت در راستای اسلام‌ستیزی است که به شکل‌های گوناگون در سراسر جهان انجام می‌شود و باید تلاش کنیم این اتفاق نیفتد.

حضور قوی و فعال در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

وی در پاسخ به اینکه با حضور سلمان رشدی، ایران باید در این نمایشگاه حضور فعال داشته باشد یا آن را تحریم کند، گفت: برداشت من این است که حضور در نمایشگاه حق ماست و کسی به ما لطف نمی‌کند که از ما برای حضور در این نمایشگاه دعوت می‌کند، از این رو باید حضور داشته باشیم و مقابله کنیم و از موضع فعال و نه منفعل وارد شویم و حضورمان قوی باشد و تلاش کنیم که سلمان رشدی هم حضور نیابد.

اشعری یادآور شد: اساساً انقلاب اسلامی به ما ثابت کرده که ما هر جا فعال بوده و بر اصول خود ایستادگی کرده‌ایم، موفق بوده‌ایم و هر جا ساکت بوده و حضور منفعلی داشته‌ایم آسیب دیده‌ایم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3920