طراح کاريکاتورهاي موهن به پيامبر مي‌گويد هدف او تحريک مسلمانان نبوده است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۴
زمانی که لارس ویلکس سال 2007 کاریکاتوری توهین آمیز در مورد حضرت محمد ( ص ) پیامبر بزرگوار اسلام ترسیم کرد و باعث شد با تهدید مرگ ازسوی اسلام خواهان تندرو روبرو شود و ممکن است علت حمله اواخر هفته در کپنهاگ پایتخت دانمارک باشد، قصد نداشت مسلمانان را تحریک کند.
جهان: «ویلکس» پس از آنکه این کاریکاتور توهین آمیز خشم جهان اسلام را برانگیخت گفت هدف از این نقاشی به چالش کشیدن حقانیت سیاسی در جهان هنر بود.

با این حال ساده لوحانه است اگر او فکر می کرده است تاثیر چنین اقدامی محدود خواهد بود.

از آن زمان ویلکس با تهدید به مرگ روبرو بوده و جایزه ای ۱۰۰ هزار دلاری برای سر او تعیین شده است.

در حمله روز شنبه به نشستی در کپنهاگ پایتخت دانمارک که ویلکس نیز در آن حضور داشت و همزمان با بیست و پنجمین سالگرد صدور فتوا در ایران علیه سلمان رشدی نویسنده انگلیسی کتاب آیات شیطانی برگزار شده بود یک نفر کشته شد اما ویلکس ۶۸ ساله جان سالم به در برد.

ویلکس پیش از سال ۲۰۰۷ چندان معروف نبود تا اینکه در آن سال سه کاریکاتور توهین آمیز در مورد پیامبر ( ص ) ترسیم کرد تا محک بزند آیا سازمان دهندگان سیاسی جرات دارند چنین کاریکاتورهایی را به نمایش بگذارند یا خیر. اما آنها به دلایل امنیتی از چنین کاری خودداری کردند.

ویلکس گفت:«گفته می شود در جهان هنر هیچ حد و مرزی برای عبور کردن از آن وجود ندارد. اما این نقاشی ها توانست نشان دهد که بدون شک چنین مرزهایی وجود دارد.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2778
مرجع : خبرگزاری ایکنا به نقل از رویترز