محمد(ص) شاهکار سینمای ایران رونمایی شد؛
سخنان جنتی، آشنا،‌ ایوبی، رضاداد و مجیدی درباره «محمد(ص)»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۴
20فرهنگ: بهمن فیلم سینمایی «محمد(ص)» در حضور جمعی از مقامات فرهنگی رونمایی شد و سپس وزیر ارشاد،‌ مشاور رسانه ای رئیس جمهور، معاونت سینمایی وزارت ارشاد،‌ دبیر جشنواره سی و سوم فیلم فجر و همچنین «مجید مجیدی» کارگردان این فیلم درباره نمایش این فیلم سینمایی توضیحاتی ارائه کردند.
سخنان جنتی، آشنا،‌ ایوبی، رضاداد و مجیدی درباره «محمد(ص)»
فرهنگ:  20بهمن فیلم سینمایی «محمد(ص)» در حضور جمعی از مقامات فرهنگی رونمایی شد و سپس وزیر ارشاد،‌ مشاور رسانه ای رئیس جمهور، معاونت سینمایی وزارت ارشاد،‌ دبیر جشنواره سی و سوم فیلم فجر و همچنین «مجید مجیدی» کارگردان این فیلم درباره نمایش این فیلم سینمایی توضیحاتی ارائه کردند.

این فیلم در شرایطی برای برخی مخاطبان خاص و محدود نمایش داده شد که تصور آن می‌رفت با فیلمی خوب و البته متوسطی طرف باشند حال آنکه فضای نمایش داده شده از زندگی سال‌های کودکی و نوجوانی پیامبر همان مخاطبان محدود را با خود همراه کرده و واکنش‌های مثبتی در آنان به دنبال داشت.

فیلم محمد(ص) با آنکه در ساخت و قصه‌ی خود تنها دوران کودکی و نوجوانی پیامبر را نشان می‌دهد؛ اما این پرداخت منحصربفرد و بی‌نظیر در اثر به‌گونه‌ای انجام شده که بسیاری از همین تماشاگران معتقدند؛ حسی که فیلم به مخاطب خود القا می‌کند با هیچیک از فیلم‌های مذهبی در سینمای ایران و حتی با فیلم محمدرسول‌الله ساخته‌ی مصطفی عقاد قابل قیاس نیست.

این فیلم؛ تصویری واضح از شرایط زندگی پیامبر در سال‌های نخستین زندگی و فضای سیاسی؛ اجتماعی و مذهبی حاکم بر عربستان آن روز ارایه می‌دهد. یکی از نقاط قابل تامل فیلم؛ روایتی‌ست که سازنده‌ی آن از توطئه‌ی یهودیان آن روزگار برای آسیب رساندن به پیامبر ارایه داده. مجیدی در این فیلم نشان می‌دهد جامعه‌ی یهودیان عربستان آن روزگار چگونه مترصد آن بودند که پیامبر را از سر راه برداشته یا او را به نفع خود مصادره کنند.

تمام کسانی که برای اولین بار به تماشای این فیلم نشستند؛ به شدت تحث تاثیر فضای معنوی حاکم بر آن قرار گرفته و در طول فیلم بارها در عظمت پیامبر و حسن خلق و رفتار او اشک ریختند.

برخی از تماشاگران این فیلم در همین رونمایی محدود اعتقاد داشتند؛ اگر شرایط برای اکران عمومی بدون سانسور فیلم فراهم شود؛ این فیلم به دلیل تصویر بسیار زیبا و کاملی که از پیامبر ارایه داده؛ بی‌شک به یکی از آثار ماندگار و پربیننده‌ی تاریخ سینمای ایران بدل خواهد شد. تا آنجا که نه تنها تماشاگر ایرانی بلکه دنیا آن را دوست خواهد داشت و از تماشای آن لذت خواهد برد.

این گروه از تماشاگران اعتقاد راسخ داشتند که سینمای ایران باید به فیلمسازانی مانند مجید مجیدی فرصت بدهد تا محصولات درخشانی مانند محمد(ص) ارایه دهند.

تولید و نمایش این فیلم در روزگاری که اسلام‌گریزیان در جهان درپی ارایه‌ی تصویری مخدوش از پیامبر گرامی اسلام هستند؛ می‌تواند نقطه‌ی صعودی برای درنگ در موضوع اسلام و شخصیت پیامبر اکرم(ص) و آشنازدایی با این پیام‌آور دین باشد.

در این نمایش محدود؛ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، حجت‌الاسلام جوادی آملی فرزند جوادی آملی، سیدرضا صالحی امیری، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور، محمد سرافراز رییس رسانه ملی، مرتضی سرمدی معاون وزیر امورخارجه، محمدرضا حشمتی معاون قرآنی ارشاد، حجت‌الاسلام مرادی معاون سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمد عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان، سیدمحمد حسینی وزیر سابق ارشاد، حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت امورخارجه و تعدادی از مدیران شبکه‌های تلویزیونی، کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینما به همراه تعدادی از معاونین وزرا و جمعی از اصحاب رسانه و فضلای حوزه علمیه، مدیران ارشد سازمان سینمایی و برخی از روسای خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و رسانه‌های جمعی حضور داشتند.

نظر وزیر ارشاد درباره‌ی فیلم مجید مجیدی

«فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی جزو افتخارات سینمای کشورمان است و از نظر محتوا و مضمون تاریخی منطبق با تاریخ اسلام است.»

"علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز ۲۰ بهمن ماه پس از مشاهده فیلم "محمد رسول الله" (ص) ساخته مجید مجیدی در سینما «فرهنگ» با بیان این مطلب گفت: این فیلم شاید در طول ۳۵ سال گذشته جزو فاخرترین فیلم‌های تولید شده کشورمان باشد که از نظر محتوا و کار حرفه‌ای و فنی یکی از کم نظیرترین فیلم‌های جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: فیلم محمد رسول الله (ص) بیشتر به دوران کودکی پیامبر (ص) تا بعثت ایشان پرداخته است و نشان دهنده این امر است که پیامبر اسلام (ص) پیام آور رحمت و مهربانی است و به تمامی بشارت‌های تورات و انجیل راجع به ظهور حضرت محمد (ص) به عنوان منجی بشریت اشاره کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این فیلم به انتظار تمامی ادیان برای ظهور پیامبر از سرزمین عربستان اشاره شده است و امیدوارم بخش دوم آن نیز که از بعثت تا رحلت پیامبر (ص) است، نیز ساخته شود.

فیلم «محمد رسول‌الله» پیوست رسانه‌ای نامه رهبری به جوانان اروپاست

مشاور فرهنگی رییس جمهوری فیلم «محمد رسول الله» را پیوست رسانه‌ای نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی توصیف کرد.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور و مدیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در یادداشت خود با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکای شمالی و فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی، نوشته است:

«این نامه پیوستی رسانه ای می طلبید و چه خوب شد که آن اعلان و این اکران هم زمان شد.

محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی، شعر سپیدی است در ستایش پیام آور رحمت و برکت؛ ولایت نامه ای است در پیرایش حضرت ابوطالب از شرک و ضلالت؛ دعوت نامه ای است به بازشناسی نسبت اسلام با یهودیت و مسیحیت و شهادت نامه ای است در بزرگداشت آنچه سینمای دینی اش می خوانیم.

مجیدی راه میان سینمای زمینی و سیمای آسمانی را هموار و دین خود را در حد توان به محبوب ترین بنده خداوند ادا کرد.»

فیلمبرداری فیلم محمد (ص) که از آن به عنوان بزرگ ترین پروژه سینمای ایران نام می برند، در آبان ماه سال ۱۳۹۰ آغاز و اوایل امسال به پایان رسید.

داستان این فیلم از دوران جاهلیت به هنگام تولد آخرین پیامبر خدا حضرت محمد (ص) آغاز می شود که با ۱۲ سالگی ایشان در اولین سفر به همراه عمویشان ابوطالب به شام پس از رسیدن به صومعه بحیرا ادامه پیدا می کند. بحیرا راهبی مسیحی است که درباره ظهور آخرین پیامبر به ابوطالب بشارت می دهد.

ویتوریو استورارو فیلمبردار مطرح ایتالیایی که سه جایزه اسکار گرفته به همراه حمید خضوعی ابیانه این اثر سینمایی را فیلمبرداری کرده اند. ضمن اینکه اسکات ای. اندرسون برنده اسکار برای طراحی جلوه ویژه فیلم باب در ۱۹۹۶، طراحی جلوه های ویژه این فیلم را برعهده داشته است. الله رخا رحمان هندی آهنگسازی و مایکل اکانر طراحی لباس فیلم محمد (ص) را برعهده داشتند.

علیرضا شجاع نوری، مهدی پاکدل، ساره بیات،مینا ساداتی، محسن تنابنده،داریوش فرهنگ و رعنا آزادی آور، آرش فلاحت پیشه، صادق هاتفی از جمله بازیگران این اثر سینمایی هستند.

همه توان‌مان را برای اکران فیلم «محمد رسول‌الله» به کار می‌بندیم

رئیس سازمان سینمایی در آیین نمایش رسمی فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)»، تصریح کرد: تمام تلاش‌ خود را انجام می‌دهیم تا این فیلم سینمایی هم در ایران و هم کشورهای دیگر به بهترین شکل ممکن دیده شود.

رئیس سازمان سینمایی در گفتگویی با بیان این مطلب افزود: البته من فیلم را قبلا دیده بودم اما بر این باورم که این فیلم یکی از بزرگترین و درخشان‌ترین آثار سینمای ایران است که فکر می‌کنم مهم‌ترین پیامی که داشت، مهربانی و گذشت پیامبر مهر و دوستی حضرت محمد (ص) است که پیامبر رحمت الهی است.

وی افزود: این فیلم به همه ما نشان داد که اسلام، دین رحمت است و تلاش آقای مجیدی بعد از چند سال فعالیت در عرصه ساخت این فیلم نشان داد که امروز دنیا هم نیازمند شنیدن و دیدن این پیام صلح و دوستی حضرت رسول (ص) است.

رئیس سازمان سینمایی کشور درباره نحوه اکران این فیلم نیز توضیح داد: هر کاری که در توان داشته باشیم، برای اکران هر چه بهتر این فیلم در ایران و کشورهای دیگر انجام خواهیم داد. منتها باید ببینیم عوامل فیلم چه برنامه‌هایی دارند. به هر ترتیب مهم‌ترین کاری که باید بکنیم، این است که تلاش کنیم فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» هم در ایران و هم در خارج از کشور به بهترین شکل ممکن اکران شود.

«محمد» اتفاق بزرگ سینمای ایران/ نگران زمان بلند فیلم نباشید

علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم فجر و محمدمهدی حیدریان مجری طرح فیلم سینمایی «محمد رسول الله» درباره این اثر اظهارنظر کردند.

محمدمهدی حیدریان در حاشیه برگزاری نمایش ویژه مسئولان فیلم سینمایی «محمد رسول الله» در سینما فرهنگ گفت: بهتر این است که نظرات و آنچه را که می‌توان در مورد فیلم سینمایی «محمد رسول الله» گفت از مخاطبان بخواهیم. من به خودی خود بیش از ۹ سال درگیر این پروژه سینمایی بودم تا بتواند گوشه‌ای از چهره حقیقی اسلام و پیامبر (ص) را به مخاطبان نشان دهم و تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که امیدوارم موفق بوده باشد.

وی ادامه داد: امروز در اولین نمایش عمومی فیلم سینمایی «محمد رسول الله» که ویژه مسئولان دولتی برگزار شد با واکنش‌های بسیار خوبی مواجه شدیم و امیدواریم طی روزهای آینده که فیلم را برای اهالی رسانه و منتقدان نیز به نمایش درخواهیم آورد، این اقبال عمومی را بار دیگر شاهد باشیم.

علیرضا رضاداد دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر هم در گفتگویی بیان کرد: این فیلم اتفاقی در سینمای ایران است که امیدوارم همانقدر که در بهترین کیفیت ممکن تولید و ساخته شد، بتواند پیام اسلام را نیز در همه جای دنیا منتشر کند.

وی درباره زمان طولانی فیلم هم گفت: نگران زمان طولانی این فیلم نیستم و خوشبختانه آنطور که دیدم، استقبال از سوی مخاطبان کاملا رویکرد مثبتی داشت چرا که وضعیت فیلم به گونه‌ای بود که کشش لازم را برای این زمان برخوردار بود.

محمد سرافراز رئیس سازمان صداوسیما هم که تمایلی به گفتگو با خبرنگاران نداشت، در یک جمله کوتاه از تماشای این فیلم ابراز خرسندی کرد.

خوشحالم پس از ۷ سال «محمد رسول‌الله» اکران شد/امید به توفیق جهانی

کارگردان فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) بیان کرد که امیدوار است توفیقات این فیلم هم در دنیا و هم در جهان اسلام بتواند زیبایی‌ها و مهربانی‌های حضرت پیامبر (ص) را به مردم نشان دهد.

مجید مجیدی در حاشیه آیین افتتاح رسمی نمایش فیلم سینمایی «محمد رسول الله» گفت: احساس بسیار خوبی دارم که بالاخره بعد از ۷ سال تلاش موفق به اکران فیلم «محمد رسول الله» شدیم و باید بگویم که منتظر چنین روزی بودم که بتوانم در بین مردم فیلم را ببینم.

وی درباره زمان طولانی فیلم نیز گفت: امیدوارم فیلم «محمد رسول الله» شروع یک نهضت فرهنگی بزرگ در جهان اسلام باشد، چرا که برای من به عنوان کارگردان و سایر عوامل، فعالیت پیرامون زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) لحظه لحظه‌اش زیبا بود و امیدوارم بتوانیم در روزهای بعد نیز نمایش‌های مردمی از این فیلم داشته باشیم. کما اینکه امروز برای اولین بار بود که به شکل عمومی در خدمت تماشاگران بودیم.

کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله» تصریح کرد: امیدوارم این فیلم توانسته باشد بخش کوچکی از زیبایی‌ها و مهربانی‌های حضرت رسول؛ این انسان شایسته الهی را به تصویر کشیده باشد. این فیلم به نظر من می‌تواند با فطرت‌های پاک هر انسانی ارتباط برقرار کند و این امید را دارم بتوانیم هم در دنیا و هم در جهان اسلام توفیقاتی را کسب کنیم.

مجیدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نگران زمان طولانی فیلم نیست؟ توضیح داد: به هیچ عنوان نگران زمان طولانی فیلم نیستم چرا که تصور می‌کنم تماشاگران می‌توانند با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2732
مرجع : خبرگزاری ایکنا