چاپ بیش از ۸ هزار کتب دینی در سال جاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۰
گروه اجتماعی: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چاپ ۸ هزار و ۲۶۸ جلد کتب با موضوعات دینی در سال جاری خبر داد.
چاپ بیش از ۸ هزار کتب دینی در سال جاری
سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  جایگاه استان قزوین در حوزه نشر و چاپ کتاب را جایگاه مناسبی ارزیابی و با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۴۸ عنوان کتاب در قزوین به چاپ رسیده است، اظهار کرد: در ۱۰ ماهه نخست سال جاری این رقم با افزایش ۷۹ درصدی به ۲۶۵ عنوان رسیده است.

صالحی میانگین رشد چاپ کتاب در کشور را ۱۱ درصد عنوان کرد و ادامه داد: در ۱۰ ماهه نخست سال جاری در کشور ۵۵ هزار و ۲۷۵ عنوان کتاب به چاپ رسیده است.

وی شمارگان کتاب استان را در سال گذشته ، ۲۴۲ هزار عنوان کتاب اعلام و بیان کرد: این رقم در استان قزوین و در سال جاری با یک جهش مناسب به ۶۳۳ هزار کتاب رسیده و بیانگر جایگاه مطلوب استان در حوزه شمارگان کتاب است.


معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت توجه بیش از پیش به چاپ کتب تأکید کرد و ادامه داد: تولید، توزیع و نشر کتاب باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولین قرار گیرد تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه افزایش پیدا کند.


وی با بیان اینکه افزایش تعداد چاپ کتاب در کشور پشتوانه‌ای برای فضای فرهنگی کشور است، تصریح کرد: در سال جاری ۹ هزار عنوان کتاب علوم علمی، ۸ هزار و ۳۶۹ عنوان کتاب کودک، ۸ هزار و ۲۶۸ عنوان کتاب دینی و ۸ هزار و ۴۵ عنوان کتاب ادبیات به چاپ رسیده است.

صالحی تاکید کرد: در تولید کتاب مسیر رو به رشدی را داریم به گونه‌ای در دهه ۵۰ تعداد عناوین کتاب گاهی به زیر هزار عنوان در سال می‌رسید ولی در حال حاضر این رقم به حدود ۷۰ هزار عنوان کتاب در سال می‌رسد و عناوین مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی یادآور شد: به اندازه‌ای که کتاب ایجاد کردیم فرصت دسترسی ایجاد نکردیم و بازار تولید با بازار توزیع تناسب ندارد و با توجه به اینکه فضای توزیع بیش از چند هزار کتاب بیش‌تر نیست میزان تولید بیش از مقداراست و ناآشنایی با کتاب نیز یکی از این عوامل است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: مردم باید بیش از گذشته به مطالعه کتاب روی آورند و با توجه به اینکه میزان تولید کتاب افزایش یافته است میزان سرانه مطالعه افزایش پیدا نکرده است که با فرهنگ سازی باید مردم به مطالعه بیشتر تشویق کرد که در این راستا باید امکان دسترسی به کتاب ارزان را نیز فراهم کنیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2868