اسلام حقیقی در ژاپن مرکز توجه واقع شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱
جهان: قتل دو روزنامه نگار ژاپنی از سوی داعش موقعیت اسلام را در این کشور نه تنها تضعیف نکرده بلکه آن را پر رنگ تر کرده است.
اسلام حقیقی در ژاپن مرکز توجه واقع شد
جهان: قتل دو روزنامه نگار ژاپنی از سوی داعش موقعیت اسلام را در این کشور نه تنها تضعیف نکرده بلکه آن را پر رنگ تر کرده است.

صحبت های امامان جماعات توکیو در محکوم کردن کشتار هارونا یوکاوا و کنجی گوتو موجب بیدار شدن آگاهی مردم نسبت به اسلام در کشوری شده که بیشتر جمعیت آن را بودایی ها و شینتوییزم ها تشکیل می دهند.

موسی عمر،دبیر اجرایی مرکز اسلامی ژاپن در توکیو در گفتگو با ژاپن تایمز در این باره گفت:مردم ژاپن دیدگاه مثبتی نسبت به اسلام دارند و هر پیش داوری و قضاوتی در میان آنها وجود دارد از غرب گرفته می شود.

مسلمانان حدود ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت ۱۲۷ میلیونی ژاپن را تشکیل می دهند.

همچنین حدودا ۲۰۰ مسجد در سراسر این کشور برای مسلمانان وجود دارد.

قدیمی ترین مسجد در ژاپن در شهر ناگویا در سال ۱۹۳۱ میلادی ساخته شد.

دین اسلام نیز در همین دوره در ژاپن شکوفا شد؛این در حالی است که ارتباط با مسلمانان به قرن هشتم و ماموریت های تجاری در اواخر قرن نوزدهم بر می گردد که موجب تحکیم روابط این کشور با امپراطوری عثمانی شد.

امروزه،کافه های دانشگاه ها؛هتل ها و رستوران ها دارای منوی غذاهای حلال هستند و نمازخانه در فرودگاه ها وجود دارد؛علاوه بر این ژاپن دارای ۱۰۰ موسسه اسلامی است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی،شینزو آبه،نخست وزیر ژاپن از پیوند ناگسستنی میان ژاپن و جهان اسلام سخن گفت.

اما پس از انتشار ویدئوی اعدام یوکاوا و گوتو نگرانی هایی در خصوص تضعیف این هارمونی به وجود آمد.

ریوشی ماتسونو،استاد روانشناسی رسانه ای در دانشگاه «چو» در این باره می گوید:با دیدن این ویدئوها که انتقال دهنده رعب و ترس است،مردم چین ممکن است به طور ناخودآگاه دیدگاه منفی نسبت به اسلام پیدا کنند.

ریکا کایاما،روانپزشک ژاپنی هم به ژاپن تایمز گفت:تاکتیک کشتن گروگان ها بدون تلاش برای گفتگو ژاپنی ها را وادار کرد که احساس کنند،برقراری ارتباط کارساز نیست.

وی افزود:جامعه ژاپن اهمیت ویژه ای به قائل شدن احترام برای دیگران می دهد و مسئله گروگان های ژاپنی ما را نگران کرد که مبادا این احترام نسبت به مسلمانان از بین برود.

مسلمانان ژاپن برای اینکه نشان دهند مخالف تفکر و جنایت های داعش هستند در مرکز اسلامی این کشور جمع می شدند تا برای آزادی گوتو نماز بخوانند اما جلسات نماز و نیایش با انتشار خبر کشته شدن این روزنامه نگار ژاپنی تبدیل به گردهمایی یادبود شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2652