دانشنامه جهان اسلام یک جای خالی بزرگ را پر می‌کند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۱
تاریخ و اندیشه: یک شیعه‌شناس مقیم هلند، با اشاره به مغتنم بودن تلاش جمهوری اسلامی برای تدوین "دانشنامه جهان اسلام"، بر ضرورت ارتباط وسیع میان شیعه‌شناسان در نقاط مختلف جهان تأکید کرد.
تاریخ و اندیشه: محمدسعید الطریحی شیعه‌شناس عراقی مقیم هلند، با اشاره به سفر خود به ایران و بازدید از بنیاد دایرةالمعارف اسلامی و با ابراز خرسندی از این بازدید اظهار داشت: آنچه در بنیاد دایرةالمعارف ملاحظه کردیم، برای ما عجیب نیست؛ چراکه ایران به مسائل علمی توجه بسیاری دارد و پروژه تدوین "دانشنامه جهان اسلام" نیز برای همه ما مسرت‌بخش است.

سردبیر نشریه الموسم با بیان اینکه دانشنامه ها برای هر کشوری به عنوان شناسنامه آن کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: در ایران نیز دانشنامه جهان اسلام به عنوان شناسنامه این کشور شناخته می‌شود.

الطریحی ادامه داد: با توجه به اینکه در اروپا هم نمونه ای از دانشنامه جهان اسلام چندین سال پیش تألیف شده، اما تألیف آن با رویکرد استعماری و براساس سیاست ها و منویات خودشان بوده است، بنابراین کار جمهوری اسلامی ایران برای تدوین یک دانشنامه جدید برای جهان اسلام برای همه ما مغتنم است و اطمینان داریم جای این دانشنامه با توجه به مدخل ها و اطلاعاتی که دارد، تاکنون در جهان و به ویژه جهان اسلام خالی بوده است.

این شیعه‌شناس مقیم هلند، با اشاره به دورنمای مطالعات شیعه‌شناسی در جهان اظهار داشت: مطالعات شیعه شناسی همواره در دنیا در حال انجام است، اما مشکل اینجا است که بین دانشمندان شیعه‌شناس در شرق و غرب عالم ارتباطی برقرار نشده است. لازم است واحد یا سازمانی برای ارتباط با این دانشمندان و اطلاع آنها از کارهای جدید و تکمیل تحقیقات خودشان ایجاد شود، چراکه این ارتباطات باعث پخته‌تر شدن پروژه های دانشنامه‌نگاری در جهان اسلام می‌شود.

وی همچنین با اشاره به خطرهای موجود در جهان اسلام از جمله وجود تکفیری‌ها در بین گروه‌هایی از اهل سنت و شیعیان تأکید کرد: تلاش جمهوری اسلامی برای روشنگری در این زمینه و گوشزد کردن خطر تکفیری‌ها بسیار عالی بوده است، اما باید بدانیم که همه ما دوستانی هم در جهان داریم که فرهنگ شیعه را به خوبی می‌شناسند و می‌توانند به تبیین حقایق شیعه و وحدت بین مسلمانان در جهان کمک کنند که باید از ظرفیت آنها به خوبی استفاده شود. از جمله این ظرفیت ها وجود روشنفکران، دانشگاهیان و نویسندگان شیعه‌شناس در نقاط مختلف جهان از جمله اروپاست که باید با آنها به صورت منظم تماس برقرار شود.

به گزارش مهر، الطریحی در جریان بازدید از بنیاد دایرةالمعارف اسلامی با غلامعلی حدادعادل مدیرعامل این بنیاد و مدیر پروژه دانشنامه جهان اسلام دیدار و گفتگو کرد.

حدادعادل در این دیدار، بر لزوم گسترش بازدیدهای شرق‌شناسان و شیعه‌شناسان از ذخایر علمی ایران از جمله جامعةالمصطفی در قم و مؤسسه پژوهش های آستان قدس رضوی در مشهد مقدس تأکید کرد و خواستار گسترش همکاری‌های علمی در حوزه دانشنامه‌نگاری و معرفی شیعیان در اروپا، از طریق بنیاد دایرةالمعارف اسلامی و دانشگاه لایدن هلند شد.

در پایان این دیدار، مجموعه تولیدات بنیاد دایرةالمعارف اسلامی از سوی مدیرعامل این بنیاد به محمدسعید الطریحی و همراهان وی اهدا شد.

بنياد دائرة المعارف اسلامي، نهادي است غير انتفاعي كه هدف اصلي آن تدوين و نشر دانشنامه جهان اسلام است. اين بنياد در سال ۱۳۶۲ در تهران تاسيس شد و در حوزه مطالعات جهان اسلام و ايران فعاليت خود را آغاز كرد و به تدريج به يكي از كانونهاي اصلي و معتبر دانشنامه نگاري در قلمرو جهان اسلام تبديل شد. تاکنون ۱۸ جلد از دانشنامه جهان اسلام به همت این بنیاد منتشر شده است.

ریاست عالی بنیاد، رهبر معظم انقلاب و مدیرعامل آن دکتر غلامعلی حدادعادل است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2049
مرجع : مهر