سوره مهر منتشر کرد
تعزیه و روضه‌خوانی دوران ناصری در یک اثر پژوهشی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۹
فرهنگ:کتاب «چهل و یک مجلس» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر راهی بازار نشر شد.
تعزیه و روضه‌خوانی دوران ناصری در یک اثر پژوهشی
فرهنگ: «چهل و یک مجلس» عنوان کتابی از دوران ناصرالدین‌شاه قاجار درباره تعزیه و روضه‌خوانی تدوین و گردآوری محمدجواد مرادی‌نیا از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

مرادی‌نیا درباره این کتاب گفت: این کتاب نسخه خطی از کتابی با عنوان «چهل و یک مجلس» است که در دوره ناصرالدین‌شاه و مشخصاً سال ۱۲۹۵ قمری به دست کاتبی با نام حسین بن محمد خوانساری نوشته شده که بر اساس آن نسخه‌های تعزیه و روضه را می‌نوشتند. در واقع، این اثر منبعی برای روضه‌خوانی و تعزیه بوده است.

وی در مورد ویژگی خاص این اثر گفت: عنوان اصلی این کتاب «چهل و یک مجلس تعزیه و روضه» است و موضوع آن شرح تعدادی از غزوه‌های پیامبر اسلام و تطبیق آن با حوادث عاشورا. در این اثر نویسنده غزوه‌های پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را آورده و بررسی کرده که بین این غزوات و واقعه عاشورا چه شباهت‌ها و تناقض‌هایی وجود داشته است.

این نویسنده ادامه داد: نویسنده این کتاب یک موضوعی از جنگ‌های صدر اسلام را انتخاب و با حادثه‌ای در روز عاشورا مقایسه کرده است. حالا این قیاس یک وقت شباهت دو حادثه و یک وقت هم تضاد و تناقض را می‌رساند.

مرادی‌نیا هدف از گردآوری این اثر را احیای اقداماتی دانست که شیعیان برای حفظ تاریخ وقایع صدر اسلام و روز عاشورا انجام داده‌اند و افزود: هنر شیعه این بود که نگذاشت واقعه کربلا از بین برود، بلکه هر روز پُررنگ‌تر شد و در طول تاریخ این واقعه الهام‌بخش حرکت‌های مردمی و اسلامی بوده و هست؛ لذا با این کار خواستم یکی از هنرهای شیعه را با هدف نشان دادن واقعه کربلا نشان دهم.

این محقق و پژوهشگر درباره تطبیق دادن این اثر با کتاب‌ها و اسناد تاریخی گفت: تا آنجایی که می‌توانستم منابع مورد استفاده نویسنده را پیدا کردم و تطبیق دادم، ولی برخی را پیدا نکردم. ممکن است نویسنده در آن زمان به آن منابع دسترسی داشته، ولی ما امروزه به این منابع دسترسی نداریم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 913
مرجع : رسا