چرا بسیاری از مردم به آئین‌های مذهبی بیش از اصل دین توجه می‌کنند؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۸
فرهنگ: مسئول پژوهش حوزه علمیه خراسان جنوبی اظهار کرد: توجه به مناسک و آئین‌ دین بیش از هسته و اصل دین است که باید چرایی آن را بررسی کنیم.
چرا بسیاری از مردم به آئین‌های مذهبی بیش از اصل دین توجه می‌کنند؟
فرهنگ: حجت‌الاسلام مجتبی شیدایی، مسئول پژوهش حوزه علمیه خراسان جنوبی گفت: در کنار این پرسش که آیا مردم به ظواهر دین بیشتر از اصل دین توجه نشان می‌دهند؟ باید سؤال دیگری را مطرح کرد و آن این است که شاخص‌های زندگی دینی چیست؟ که معتقدیم به مناسک و آئین‌های دینی بیش از اصل دین توجه می‌شود.

وی بیان کرد: وقتی به مراسم‌ آئینی مانند عزاداری‌ها و پیاده‌روی مراسم اربعین یا مشهدالرضا نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که مردم بسیار پرشور در این مراسم شرکت می‌کنند و علی‌رغم خطراتی که در مسیر سفر کربلا وجود دارد تلاش می‌کنند به زیارت بروند.

مسئول پژوهش حوزه علمیه خراسان جنوبی اظهار کرد: اما در کنار آن، این سؤالات را باید از خویش بپرسیم تفاوت نظام تعلیم و تربیت فعلی ما با نظام تعلیم و تربیت غرب چیست؟ در نظام آموزشی چگونه و چه بخش‌هایی از دین به دانش‌آموز تعلیم داده می‌شود؟ آیا به هسته دین در این نظام آموزشی توجه می‌شود؟.

نظام اقتصادی ما چه مقدار با نظام اقتصادی اسلام تطابق دارد؟

شیدایی ادامه داد: یا باید به این نکته بیندیشیم که نظام اقتصادی ما چه مقدار با نظام اقتصادی اسلام تطابق دارد، آیا نظام بانک‌داری در این مسیر حرکت شایسته‌ای انجام داده است؟ در پرداخت وام و تسهیلات در نظام اقتصادی چقدر اولویت‌ها مراعات می‌شود؟.

وی افزود: آیا صرف وجود نمازخانه در یک دانشگاه می‌تواند ما را به این نتیجه برساند که این دانشگاه یک دانشگاه منطبق با فرهنگ دینی است؟.

مسئول پژوهش حوزه علمیه خراسان جنوبی گفت: وقتی این سؤالات را از ذهن می‌گذرانیم به این نتیجه می‌رسیم که به نظر می‌رسد توجه به مناسک و آئین‌های دین بیش از هسته و اصل دین است که باید چرایی آن را بررسی کنیم.

شیدایی ادامه داد: به نظر می‌رسد که راحت‌طلبی عملی و سطحی‌نگری نظری در مردم و نخبگان جامعه ما را به این سمت کشانده است. برای توده مردم عمل به ظواهر دین و آئین‌ها بیش از اصل دین است و علی‌رغم این آسانی در عمل در جامعه نیز به‌عنوان فرد دیندار شناخته می‌شود.

وی عنوان کرد: در میان نخبگان نیز اگر درباره شعائر و آئین‌های دین سخن بگویند فشار چندانی بر روی آنان بوده و در قیاس زمانی که تصمیم بگیرند درباره اصل و هسته دین تبلیغ کنند دردسر چندانی ندارد.

مسئول پژوهش حوزه علمیه خراسان جنوبی از طرف دیگر متأسفانه محتوای دین به‌صورت متوازن و کامل به مخاطب منتقل نمی‌شود. به این معنا که باید بررسی شود، به‌عنوان مثال همانقدر که دین به تربیت فرزند اهمیت داده همان میزان نیز در تبلیغ دین به این موضوع اشاره می‌شود یا خیر مسائل سطحی‌تری مد نظر قرار دارد.

آیا آموزه‌های دینی تبدیل به راهبردی کلان شده است؟

شیدایی اظهار کرد: نکته دیگری که بسیار مهم است این است که آیا آموزه‌های دینی تبدیل به راهبردی کلان شده است که افراد بتوانند از آن استفاده کنند چرا که در غیر این‌صورت باز هم مردم را به سمت همان ظواهر دین خواهیم کشاند.

وی بیان کرد: در گام بعدی این راهبرد کلان باید به صورت سیستمی جامع به مخاطب منتقل شود که در نهایت فرد را به این نتیجه برساند که این سیستم جامع و کامل از مشابه‌های خارجی آن برتر و کامل تر است.

مسئول پژوهش حوزه علمیه خراسان جنوبی گفت: در میان بایدها و نبایدهای دینی(فقه، اخلاق و عقاید) توجه مردم به فقه عبادی بیش از سایر موارد است که این نگرش باید اصلاح شود چرا که برخی از علمای ما ده‌ها سال زحمت کشیده‌اند تا بتوانند با اجتهاد خویش گزاره‌های اقتصادی دین را کشف کنند.

شیدایی یادآور شد: از طرف دیگر عقاید و اصول دین چون پایه‌های دین را تشکیل می‌دهد و برخلاف فقه هر شخص خودش در آن باید به نتیجه برسد باید بیش از این در عرصه تبلیغ دین به آن توجه کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2708