اسائه ادب به ساحت عالم برجسته بحرین/آیا فصل تازه ای در رویارویی آل خلیفه با نهضت بیداری آغاز می شود؟
رضا مهربانی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۹
جهان: به نظر می رسد رژیم آل خلیفه در بحرین با اقدام دیروز خود در یورش به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم فصل تازه ای در رویارویی با جنبش بیداری و نهضت مردمی این کشور را آغاز کرده اند.
اسائه ادب به ساحت عالم برجسته بحرین/آیا فصل تازه ای در رویارویی آل خلیفه با نهضت بیداری آغاز می شود؟
به نظر می رسد رژیم آل خلیفه در بحرین با اقدام دیروز خود در یورش به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم فصل تازه ای در رویارویی با جنبش بیداری و نهضت مردمی این کشور را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرآنلاین یورش ماموران امنیتی بحرین به منزل این عالم برجسته بحرینی موجی از خشم و انزجار را در میان مردم این کشور و منطقه و خصوصا در میان شیعیان پدید آورده است.

یکی از رهبران جمعیت الوفاق بحرین به العالم گفته است که از وقتی که خبر حمله نیروهای حکومت آل خلیفه به منزل شیخ عیسی احمد قاسم، روحانی برجسته بحرینی، منتشر شده، خشم افکار عمومی کشور را فرا گرفته است. مجید میلاد گفته است در پی انتشا راین خبر در بحرین برخی از علما و مردم این کشور در اعتراض به این اقدام شنیع مزدوران آل خلیفه در برابر منزل وی تحصن کردند. در همین حال برخی از تحلیلگران معتقدند این اقدام آل خلیفه می تواند نوعی تحریک عواطف و احساسات مردم برای ایجاد یک فتنه جدید مذهبی تلقی شود.

منابع خبری روز سه شنبه اعلام کردند که نیروهای آل خلیفه با حمله به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم، روحانی سرشناس بحرینی، در منطقه الدراز، ضمن تخریب وسایل منزل به ارعاب ساکنان آن و بازرسی از منزل پرداختند. این دومین حمله نیروهای رژیم آل خلیفه به منزل عالم سرشناس بحرینی است. سال گذشته نیز نیروهای آل خلیفه با یورش به منزل این عالم برجسته در غرب منامه خسارتهایی به منزل ایشان وارد کردند.

تحلیلگران چه می گویند؟

تحلیلگران سیاسی براین باورند که این اقدام آل خلیفه در ارتباط مستقیم با برگزاری همه پرسی اخیر در بحرین است که میزان مخالفت گسترده مردم این کشور با رژیم حاکم را نشان داده است. یورش به خانه این روحانی برجسته شیعه در بحرین، چند روز پس از همه پرسی است که احزاب عمده مخالف دولت برگزار کرده بودند. گفته می شود در این همه پرسی که در واقع برای مقابله با انتخابات نمایشی رژیم بحرین برگزار شد، حدود هفتاد و دو درصد از واجدین شرایط شرکت کردند. مخالفان، انتخابات مجلس این کشور را که در همان روز در بحرین برگزار شده بود و درصد کمی در آن شرکت داشتند، تحریم کرده بودند.

در همین حال صبح امروز مسئول اداره آزادی های دینی دیده بان حقوق بشر بحرین در واکنش به این توهین آشکار نیروهای آل خلیفه به ساحت این عالم دینی گفت: حمله نیروهای آل خلیفه به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم نشانه ورشکستگی رژیم حاکم است.

العالم به نقل از پایگاه اینترنتی اخبار البحرین، گزارش داد که شیخ میثم سلمان، حمله نیروهای امنیتی مسلح و نقابدار به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم را غیر قانونی و وحشیانه دانسته است . این شخصیت بحرینی اسائه ادب آل خلیفه به این عالم را ناشی از شکست آشکار این رژیم در انتخابات اخیر مجلس دانسته و گفته است تحریم انتخابات از سوی مردم، باعث جنون رژیم آل خلیفه شده است تا حدی که مرتکب این عمل شنیع شد و این اقدام نشانه ورشکستگی و دنائت آن است.

از آغاز نهضت بیداری در بحرین رژیم آل خلیفه به شدت اقدامات سرکوبی خود را با حمایت مستقیم عربستان سعودی و کشورهای غربی آغاز کرده و تا کنون ۳۸ باب مسجد اوقاف جعفری را تخریب، هزاران نفر از اتباع این مذهب را بازداشت و شکنجه کرده و بسیاری را به شهادت رسانده است،

موضع شخصيت هاي دنيي و سياسي

از سوی دیگر در پی انتشار اخبار مبنی بر حمله نیروهای امنیتی بحرین به خانه آیت الله شیخ عیسی قاسم موج گسترده ای از واکنش های منفی نسبت به این اقدام از سوی شخصیت های دینی و سیاسی بحرین و کشورهای منطقه به راه افتاده است.

العالم گزارش کرده است که سازمان های حقوقی و شخصیت های دینی و سیاسی مختلف، این اقدام را محکوم کرده اند و نیروهای انقلابی نیز به مقامات منامه درخصوص پیامدهای اقدامات تحریک آمیز در مقابل انقلاب مسالمت آمیز مردم هشدار داده و تاکید کردند این اقدام براثر شکست رژیم در انتخابات اخیر صورت گرفته است.

شیخ علی سلمان، دبیر کل جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین، این حمله را محکوم کرد و گفت باید بیان شکست به شیوه ای متمدنانه جز تروریسم و شکستن حرمت بیوت(مراجع) صورت بگیرد. این در حالی است که جواد الوداعی نایب رئیس جمعیت علمای بحرین تاکید کرد پیام های رژیم در تعرض به منزل شیخ قاسم هرگز موجب ترس و وحشت بحرینی ها نخواهد شد. اما نبیل رجب رئیس مرکز حقوق بشر بحرین هم تعرض به منزل شیخ عیسی قاسم را حمله به همه شیعیان دانست. نبیل رجب گفت: «هیچکس حمله به منزل حضرت آیت الله شیخ عیسی قاسم را تحمل نخواهد کرد همه ایشان را شخصیتی نمادین می دانند و معتقدند حمله به شیخ قاسم به منزله حمله به همه شیعیان است.»

در همین حال العالم گزارش داد علماء و صدها تن از شهروندان بخرینی در مسجد امام صادق(ع) در منطقه الدراز در غرب پایتخت پشت سر آیت الله شیخ عیسی قاسم تجمع کردند تا همبستگی خود را با مرجعیت دینی اعلام کنند همان طور که منطقه الدراز شاهد تجمع دیگری در مقابل منزل شیخ عیسی قاسم به منظور تاکید بر این مسئله بود که تعرض به ایشان، خط قرمز به شمار می رود.

در لبنان هم تعدادی از روحانیون و علمای دینی این تعرض را محکوم و تاکید کردند شیخ عیسی قاسم نماد دینی همه مسلمانان جهان است. شیخ محمد عمرو، مسئول رسانه ای تجمع علماء مسلمین لبنان گفت: «مسلما امیدواریم این آخرین باری باشد که رژیم بحرین چنین اقدامی انجام می دهد و دیگر به هیچیک از نمادهای مسلمانان تعرض نکند.» شیخ حسین غبریس مسئول روابط عمومی تجمع علماء مسلمین گفت: «تعرض به ایشان و ورود به بیتشان و انجام این رفتارها، ناشی از حقد و کینه حاکمان بحرین است.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1501
مرجع : خبرآن‌لاین