فردیک وی ری
اسلام پارادوکسیکال عربستانی‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۹
فردیک وی ری ، از تحلیل گران ارشد موسسه رند در امور امنیت سیاسی کشور های حوزه خلیج فارس ، خاورمیانه و لیبی می باشد که در آخرین پژوهش خود در رابطه فرقه گرایی حکومت آل سعود و سیاست های عربستان در برخورد های افراطی و فرقه گرایی با اقلیت شیعه این کشور چنین شرح می دهد:
اسلام پارادوکسیکال عربستانی‌ها
جهان: فردیک وی ری ، از تحلیل گران ارشد موسسه رند در امور امنیت سیاسی کشور های حوزه خلیج فارس ، خاورمیانه و لیبی می باشد که در آخرین پژوهش خود در رابطه فرقه گرایی حکومت آل سعود و سیاست های عربستان در برخورد های افراطی و فرقه گرایی با اقلیت شیعه این کشور چنین شرح می‌دهد:

شیعان فقیر، سنی های ثروتمند عربستان!

در اولین سفری که به شهر شیعه نشین و نفت خیز العوامیه در شرق عربستان داشتم ، فقر مطلق مردم و عدم برخورداری از حقوق شهروندی را به وضوح شاهد بودم. ساختمان های یک نواخت و خراب، مغازه های کوچک با اجناسی محدود، خودرو های فرسوده و جوانان بیکاری ، تضاد عجیب و غیر قابل باوری را برای ذهن اشخاصی که چهره ای از عربستان به عنوان یک کشور نفت خیز با مردمان ثروتمند دارد را تداعی می کند.

جاده ها و خیابان های ناهموار، وجود متعدد گشت های بازرسی پلیس ، یگان های مسلح ارتش،خودرو های زره پوش و خستگی سربازان ، همه شواهد حاکی از جو امنیتی و سنگین این شهر را حکایت دارد.

منشاء بهار عربی، در عربستان!

در سال ۲۰۱۱ و حتی قبل تر از آن ، العوامیه ، در خلل انقلاب بهار عربی به فراموشی سپرده شد. معترضان شیعه سعودی که حدود پانزده درصد جمعیت عربستان را تشکیل می دهند ، برای احقاق حقوق سیاسی،اقتصادی و شهروندی خود با سلفی های حاکم در این کشور مبارزه می کنند.

با اولین موج تظاهرات مسالمت آمیز در سال ۲۰۱۱ که در شهر العوامیه و چند شهر دیگر شیعه نشین رخ داد ، بیست جوان شیعه به ضرب گلوله نیرو های دولتی آل سعود کشته شدند. بسیاری از شیعیان عربستان خواهان تغییر سیستم حکومتی، اصلاحات و توازن قدرت در ساختار حکومت هستند و برای مبارزه با فرقه گرایی تلاش می کنند. این مبارزات برای اصلاحات در قانون قضایی،آزادی زندانیان سیاسی شیعه،بهره مندی از حق شهروندی شیعیان صورت می گیرد. و این دقیقا چیزی است که حکومت آل سعود را تهدید می کند.

افراط گرایی آل سعود برای مقابله با اقلیت شیعه

در ۱۵ اکتبر ، زمانی که دادگاه ریاض حکم اعدام نمرباقرالنمر ، از روحانیون برجسته شیعه را داد ، موجی از نفرت و خشونت شیعبان سعودی در عربستان شکل گرفت. این روحانی با اتهام حمایت گرفتن از نیرو های خارجی و حملات مسلحانه علیه خلیفه آل سعود و خانواده سلطنتی و همچنین اهل تسنن مواجه شد. در سال ۲۰۱۲ باقرالنمر یا ایراد سخنرانی های تند علیه حکومت عربستان و همچنین دفاع از حکومت ایران و سوریه ، به عنوان نماد مقاومت در بین شیعیان عربستان شناخته شد. با صدور حکم اعدام او، یک عامل تنش زا در منطقه و علی الخصوص شیعیان و کشور ایران ایجاد کرد. و همچنین عربستان با تهدید تلافی جویانه از سوی گروه های شیعه و همچنین حزب الله لبنان و همچنین اقدامی انتحاری در عراق و بحرین مواجه شد.

پارادوکس اسلام دوستی عربستان

با کشتار نمازگزاران شیعه در روز عاشورا در عربستان ، این تناقض برای یک کشور اسلامی که تمدن اسلام در آن جا شکل گرفته و همچنین به عنوان یک متحد سنتی و قدیمی برای ایالت متحده در منطقه محسوب می شود نگران کننده می باشد. در یک شعار تبلیغاتی سیاسی ، ریاض متعهد شده است که با فرقه گرایی و توحش و همچنین با دولت اسلامی عراق تا شام ، موسوم به داعش مبارزه کند و همچنین قول بهینه سازی نظامی سیاسی و اقتصادی برای اقلیت شیعه را داده است.

اقداماتی به ظاهر دوستانه برای شیعیان

در سال ۱۹۹۰ دولت عربستان اقدماتی برای توسعه شهر ها و روستا های فقیر و عقب افتاده شیعه نشینی که در جوار شهر های مرفه و پیشرفته سنی بودند انجام داد، اما با بودجه دولتی بسیار محدود این طرح ناکام ماند. همچنین اجازه به آزادی برگزاری محدودی از مناسک و اعمال شیعان اقدام کرد. اما محدودیت های اصلی و ریشه ای در بین اهل سنت و شیعیان این کشور با وجود عناصر تندرو و رهبران سلفی در این کشور که به فرقه گرایی باور عمیق دارندو با پشتیبانی خانواده سلطنتی سعودی امکان تغییر و تحول مسالمت آمیز در عربستان بسیار کم است. همچنین با خیزش مردمان بحرین و با پشتیبانی نوسط ایران، تهدیدی جدی برای عربستان محسوب می شود.

اقدامات افراطی سلفی های ، تهدید جدی برای منطقه

یکی از نگران کننده ترین معضلاتی که در منطقه در حال شکل گیری است، پیدایش گروه های جهادی و سلفی می باشد که با حمایت پنهان عربستان برای مقابله با شیعیان در عراق و سوریه و بحرین ، تهدیدی هم برای ایران به حساب می آید. بیانیه ها و تهدیداتی که توسط القاعده و داعش که وجه اشتراک هر دو گروه ایدئولوژی منحرف است ، وضعیت منطقه را بیش تر از قبل بحرانی می کند و عمق فرقه گرایی را افزایش می دهد.

دخالت آمریکا در سیاست های کلی عربستان

به طور خاص واشنگتن باید با نفوذ بیشتر در عربستان و با ترغیب ریاض با لغو قوانین افراط گرایانه و اصلاحات سیاسی و اقتصادی برای شیعیان و مشارکت آنان در اجرای قوانین کلی کشور و مبارزه با القاعده و داعش و گروه های تندروی نظیر آن ، می تواند نقش مهمی چه در عربستان و چه در جو ملتهب منطقه ایفا کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2285
مرجع : تهران پرس