زیدان: همسرم اجازه نمی‌دهد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۲
فرهنگ: زین‌الدین زیدان؛ ستاره تمام نشدنی فوتبال فرانسه. «زیزو» اگرچه از سطح حرفه‌ای فوتبال فاصله گرفته ولی هنوز هم برای بسیاری از رسانه‌ها و مخاطبانش جالب و جذاب است. به گزارش ایسکا، مربی تیم دوم رئال مادرید گفت‌و‌گوی مفصلی با «ولت» آلمان داشته که بهانه‌اش حضور در دنیای مد است. زیدان با این حال درباره همه سوژه‌های روز صحبت می‌کند؛ از شلوار گرفته نا نویر و گواردیولا.
زیدان: همسرم اجازه نمی‌دهد


آقای زیدان، انگار نوبت به دنیای مد رسیده است. برای یک مربی فوتبال فعالیت در این عرصه سخت نیست؟

نه. فوتبال جزء مهمی از زندگی من بوده و خواهد بود. به هر حال جالب توجه است که بعضی وقت‌ها به چیزی غیر از فوتبال هم فکر کنی. جالب است که خودت را جلوی دوربین حس کنی. البته این را بگویم جای من همیشه در زمین و کنار تیمم خواهد بود.

بر خلاف رونالدو که خط تولید انحصاری لباس زیر خودش را دارد، شما ترجیح داده‌ای که با شلوار در تبلیغات مد ظاهر شوید...

(می خندد). راستش همسرم به من اجازه نمی‌دهد وگرنه به این موضوع هم فکر می‌کردم.

حالا که صحبت از رونالدو شد بگویم که خیلی‌ها در آلمان معتقدند حق نویر بود توپ طلا را ببرد نه رونالدو.

آلمان‌ها را درک می‌کنم با این حال فقط مردم این کشور نیستندکه فکر می‌کنند نویر بهترین بازیکن دنیا است. این بحث در اسپانیا و فرانسه هم داغ بود. نویر دروازه‌بان فوق العاده‌ای است که با ارائه بازی رو به جلو نشان داد که پدیده‌ای در سطح جهانی دروازه‌بانی است. او شایستگی بردن این جایزه را داشت. البته رونالدو هم بازیکنی است که انگار از سیاره دیگری آمده است. کاری که او کرده بی‌نظیر است. پس برای نویر خیلی تلخ است که در این برهه زمانی باید با رونالدو رقابت کند.

ولی شما به عنوان یک فرانسوی باید از نویر عصبانی باشید چون آلمان با نویر فرانسه را از جام جهانی بیرون کرد.

(لبخند می زند) بله. واکنش او مقابل کریم بنزما در یکی از صحنه‌های مهم بازی خارق‌العاده بود. اصلا کسی نمی‌داند چطور او توانست توپ را مهار کند ولی متاسفانه نویر کارش را خوب انجام داد و ما را رنجاند ولی مقصر نیست.

چطور می‌شود که طرفدار نویر باشید ولی در تیم منتخبی که برای جام جهانی معرفی کردید این بازیکن را درون دروازه نگذارید. شما کاسیاس را ترجیح دادید.

بله، انتخاب سختی بود. من با ایکر مدت‌ها بازی کرده‌ام و قابلیت‌هایش را می‌شناسم. از طرفی کاسیاس هم دروازه‌بان فوق العاده‌ای است. بین دو دروازه‌بان بزرگ دنیا و دو تا از بهترین‌های این پست انتخاب کردم. به هر حال نویر هنوز جوان است و این فرصت را دارد تا مدت‌ها در ترکیب تیم منتخب جام جهانی حاضر باشد.

ولی از تیم آلمان هیچ بازیکنی هم در تیم منتخب شما نبود. چرا؟

راستش را بخواهید می‌خواستم کروس و شواین اشتایگر را بگذارم ولی به عنوان مربی کار سختی است که بخواهید از بین بازیکنان زیادی که دارید انتخاب نهایی را انجام دهید.

شما مربی تیم ذخیره‌های مادرید در دسته سوم اسپانیا هستید. چرا سوپراستاری مثل شما باید در دسته سوم مربیگری کند؟

تصمیم آگاهانه‌ای است. به عنوان یک مربی تازه‌کار هستم و باید بیاموزم و پیشرفت کنم. البته پیشنهاداتی از تیم‌های مطرح و دسته اولی داشتم ولی نمی‌خواهم این پست را به خاطر گذشته‌ای که به عنوان بازیکن داشته‌ام به دست بیاورم بلکه می‌خواهم به خاطر قابلیت‌هایم به آن برسم. برای رسیدن به این هدف هم چاره‌ای به غیر از یادگیری ندارم.

انتخاب مربی ذخیره‌های مادرید می‌تواند این معنی را داشته باشد که منتظر هستید آنچلوتی برود و مربی اصلی رئال مادرید شوید.

نه. این موضوع درست نیست. من مربی تیم ذخیره‌های مادرید هستم و از جایی که هستم خوشحالم. آنچلوتی مربی بزرگی است و امیدوارم اینجا بماند اما اگر روزی این فرصت به من داده شود، نمی‌دانم چه تصمیمی می‌گیرم. به هر حال این اتفاق این روزها نخواهد افتاد.

الگویی هم برای مربیگری دارید؟

زمانی که بازی می‌کردم با آنچلوتی کار کردم. خیلی چیزها را از دست او کپی کرده‌ام ولی مربیان دیگری هم هستند؛ مارچلو لیپی، دلبوسکه، امه ژاکه. این روزها هم بیشتر دارم به کار مورینیو و گواردیولا نگاه می‌کنم. به هر حال کار مربیگری سخت است و باید جزئیات را بتوانی کنار هم بگذاری.

در تیم ذخیره‌های مادرید با پسرتان انزو کار می کنید. کار کردن با او چطور است؟

خوب. من با او مثل بقیه بازیکنان رفتار می‌کنم. امیدوارم بتوانم روزی به طور همزمان سه پسرم را در تیم داشته باشم.

بازی انزو به خوبی بازی پدرش است؟

(می خندد) نه.

نه؟

نه هنوز. او تازه ۱۹ ساله است و امیدوارم روزی بازی‌اش شبیه به پدرش شود.

نظرتان درباره تیم بایرن مونیخ چیست؟

فوق العاه است. بایرن همیشه تیم خوبی بوده است ولی حالا به سطح جهانی کاملی رسیده است که این موضوع البته به خاطر حضور گواردیولا در این تیم است. او بار مضاعفی به خوب بودن بایرن مونیخ داده است. در واقع گواردیولا بینشش در فوتبال را به تیم بایرن مونیخ تزریق کرده و این مورد کاملا بایرن را متفاوت کرده است. این تیم البته پیش‌تر هم سریع و تهاجمی بازی می‌کرد ولی گواردیولا شاخ و برگ بیشتری به بازی این تیم داده است.

به عنوان یک مادریدی اجازه تعریف کردن از گواردیولا را دارید؟ به هر حال گواردیولا در اسپانیا به عنوان یک بارسایی سرسخت شناخته شده است.

معلوم است که می‌توانم بگویم. این را هم باز بگویم که پپ مربی بزرگی است. او را بیشتر به عنوان یک بازیکن می‌شناختم چون مقابل همدیگر زیاد بازی کردیم. حالا من یک مربی تازه کار هستم و او یک مربی در کلاس جهانی. بنابراین واضح است که برایش احترام زیادی قائل هستم. او زمانی که در بارسا بود کار فوق العاده ای انجام داد و حالامی‌توان به کارهایش نگاه کنم و چیزهای زیادی بیاموزم.

اگر رئال به فینال لیگ قهرمانان اروپا برسد باید در ورزشگاه المپیک برلین بازی کند. چه احساسی خواهید داشت؟

می خواهید به اتفاقات جام جهانی ۲۰۰۶ اشاره کنید؟

بله. همان زمینی که با سر به سینه ماتراتزی زدید، کارت قرمز گرفتید و فرانسه بازنده بازی شد.

بله. ورزشگاه برلین همیشه در خاطرم خواهد ماند. تا آخر عمر در ذهنم می‌ماند.

یعنی مکان ناراحت کننده‌ای برای شما است؟

از این جهت که نتوانستیم قهرمان دنیا شویم بله. به هر حال مکان ناراحت کننده‌ای برای من نیست و از طرفی مکان باشکوهی هم برایم نیست. اتفاقی رخ داد که انتظارش را نداشتم و نمی‌توانم به آن افتخار کنم. به هر حال یادگرفتم که در زندگی همیشه اتفاقات خوب رخ نمی‌دهد. هرچه باشد آن هم جزئی از زندگی است.

آن اتفاق زندگی‌تان را عوض کرد؟

بله. یاد گرفتم با آن کنار بیایم و موفق هم شدم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2771
مرجع : خبرگزاری ایسکا نیوز