در رسانه های آمریکایی منتشر شد؛
نخستین دادگاه اسلامی در تگزاس آمریکا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۶
جهان: دکتر طاهر البداوی دیگر قاضی این دادگاه می گوید: « مشکلی وجود ندارد، ما تنها به دعاوی مربوط به مذهب رسیدگی می کنیم و به جز حقوق خصوصی به بخش های دیگر حقوق کاری نداریم»
نخستین دادگاه اسلامی در تگزاس آمریکا
جهان: پایگاه انگلیسی زبان سی بی اس آمریکا نوشت: استفاده یا عدم استفاده از احکام اسلامی در دادگاههای کشورهای غیر اسلامی مدت هاست که مناقشات زیادی را برانگیخته است. از جمله در ایالات متحده آمریکا فعالیت های زیادی علیه احکام اسلامی که تحت عنوان شریعت (sharia) شناخته می شود، صورت گرفته است. از آن جمله از سال ۲۰۱۰ در ایالت اوکلاهاما استفاده از احکام شریعت اسلام ممنوع شد و تا کنون ۷ ایالت دیگر این ممنوعیت را اعمال کرده اند.

اما از سوی دیگر با گسترش موج اسلام گرایی شاهد تأسیس دادگاههایی هستیم که قرار است صرفاً احکام اسلامی را مبنای صدور حکم قرار دهند. به نقل از خبرگزاری cbs ایالت تگزاس محل تأسیس نخستین دادگاه رسمی اسلامی در آمریکاست که براساس قوانین شریعت اسلامی حکم می‌کند.

خبرنگار شبکه cbs می گوید: این شیوه ایست که مسلمانان برای حل و فصل دعاوی حقوقی میان خود در خاور میانه دارند اما اینک قرار است تا شمال ایالت تگزاس مقر اولین دادگاه رسمی اسلامی در آمریکا باشد که بر اساس قوانین شریعت اسلام حکم می کند.

مجاهد باخاچ، یکی از قضات این دادگاه می‌گوید: به خاطر تبلیغات رسانه‌ها، در ذهن مردم دیدگاه‌های نادرستی در مورد شریعت اسلامی وجود دارد اما واقعیت اینگونه نیست.

باخاچ به همراه سه قاضی دیگر این دادگاه اسلامی را اداره می‌کنند.

این قضات با استفاده از قوانین اسلامی مواردی را که مربوط به طلاق، مشکلات اقتصادی و نزاع‌های اجتماعی می‌شود را داوری می‌کنند.

باخاچ گفت: ما اینجا قوانین ایالتی را محترم شمرده و آن را مورد توجه قرار می‌دهیم و تنها مشکلات میان مسلمانان را حل و فصل می‌کنیم.دکتر طاهر البداوی دیگر قاضی این دادگاه می گوید: « مشکلی وجود ندارد، ما تنها به دعاوی مربوط به مذهب رسیدگی می کنیم و به جز حقوق خصوصی به بخش های دیگر حقوق کاری نداریم»

وی همچنین اضافه کرد که آنها به پرونده هایی از قبیل اتهامات کیفری، حمایت از کودکان، دعاوی حضانت یا دعاوی انتقال دارایی رسیدگی نمی کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2691