پخش برنامه‌های صداوسیما و سبک زندگی اسلامی
محمد لطفی زاده
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
فرهنگ:راین نوع پخش برنامه‎های صدا و سیما چقدر با سبک زندگی اسلامی هماهنگ است؟
پخش برنامه‌های صداوسیما و سبک زندگی اسلامی
اکثر برنامه‎های پربیننده‎ی صدا و سیما مانند برنامه نود، برنامه هفت، برنامه این شب‌ها، برنامه پایش، برنامه ثریا و غیره در ساعات پایانی شب پخش می‎شوند و حتی گاهی تا سحر ادامه می‎یابند. در این موضوع تفاوتی هم میان برنامه‎های کاملاً مذهبی با غیر آن وجود ندارد. حتی در عرصه اجتماعی هم عزاداری دهه‎ی اول محرم در ساعات پایانی شب با حضور دستجات عزاداری در خیابان به اوج می‎رسد و تا ساعات ابتدایی بامداد ادامه پیدا می‎کند. این در شرایطی است که گاهی این امر منجر به قضا شدن نماز صبح عزادار و از دست رفتن واجب مهمی در قبال بدست آوردن ثواب کاری مستحب (که حتماً ضرر آن از سود معنوی آن بیشتر است) می‎شود. حال آنکه در اسلام هیچ دستوری برای عزاداری دیروقت شبانه نداریم!
\"\"
حالا خوب است فکر کنیم این نوع پخش برنامه‎های صدا و سیما چقدر با سبک زندگی اسلامی هماهنگ است؟

در سبک زندگی اسلامی، انسان در ساعات ابتدایی شب می‎خوابد و اگر راه کمال را طی می‎کند برای نماز شب برمی‎خیزد و اگر نه حداقل ساعات سحر را با نماز اول وقت صبح درک می‎کند و از مزایای معنوی بین الطلوعین (اذان صبح تا طلوع آفتاب) بهره‎مند می‎گردد.

کسانی که برنامه‎های صدا و سیما را دنبال نمی‌‎کنند و خدای ناکرده اشتغال آلوده به گناهی دارند (که جداگانه به آن خواهیم پرداخت) که هیچ اما اگر این برنامه‎ها را دنبال می‎کنند آیا الگوی خوبی از سبک زندگی اسلامی از صدا و سیمایی که باید دانشگاه باشد و الگوساز دریافت می‎نمایند؟

ممکن است بگویید این سبک زندگی ناشی از نوع اشتغال روزانه و ساعت برگشت به منزل شاغلین است که البته این هم خود بحث مفصلی دارد که علاوه بر آن، در آینده به هر دو گروه برنامه اعم از صرفاً دینی و یا سرگرمی، هنری و تفریحی (از حیث محتوا و نوع پخش) و ارتباط آن با سبک زندگی اسلامی خواهیم پرداخت. ان شاء الله.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1269
مرجع : وبلاگ «منبر اینترنتی»