تحلیل سی ان ان از انگیزه‌های داعش
داعشی‌ها دنبال تعجیل آخرالزمان هستند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۵
جهان: هربار که داعش قساوتی جدید را رقم می‌زند، چه با گردن زدن گروهی از مسیحیان مصری باشد، چه با به بردگی گرفتن زنان ایزدی در عراق یا زنده سوزاندن قربانیان، یک سوال بزرگ برای بسیاری از مردم مطرح می‌شود: چرا داعش دست به چنین اقداماتی می‌زند؟ هدف از این کار‌ها چه می‌تواند باشد؟
جهان: سی ان ان در گزارشی نوشت؛ افزودن نام‌ها به لیست دشمنان هرگز استراتژی خوبی نبوده، با این حال وحشی گری‌های داعش علیه شیعه، کرد، ایزدی، مسیحی و مسلمانانی که دیدگاه‌شان با داعش متفاوت است، باعث شده هر گروه قومی و مذهبی در سوریه و عراق علیه آن‌ها باشند.

داعش حتی با القاعده که متحد ذاتی آن است در سوریه می‌جنگد.

نازی‌ها و خمرهای سرخ تلاش بسیاری کردند تا بر جنایات خود علیه بشریت سرپوش بگذارند. در عوض، داعش جنایات بی‌شمار خود را بدون توجه به پیامد‌هایش، در رسانه‌ای اجتماعی به نمایش جهانی می‌گذارد.

سربریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی توسط داعش در نیمه آگوست باعث تحریک بخش عمده جهان غرب علیه این گروه شد و شکل گیری کمپین هوایی به سرکردگی آمریکا علیه داعش را به دنبال داشت.

سوزاندن خلبان اردنی توسط داعش نیز باعث تحریک اکثر کشورهای جهان عرب علیه این گروه شد و اردن را به لیست کشورهای ائتلاف علیه داعش افزود.

سربریدن ۲۱ قبطی مسیحی مصر در لیبی توسط نیروهای وابسته به داعش نیز حملات هوایی نیروهای مصری به مواضع داعش در شرق لیبی را به دنبال داشت.

گفته می‌شود رابرت گیتس، رئیس سابق سازمان سیا نوشته‌ای که بیانگر یک قاعده کلی است را روی میز خود قرار داده: «به عنوان یک قانون کلی، راه دستیابی به یک شگفتی استراتژیک کامل، انجام اقدامی است که به هیچ وجه عاقلانه نیست یا حتی باعث خودتخریبی می‌شود.»

داعش همچنان باعث شگفتی جهان می‌شود و اقداماتش واقعا غیرعاقلانه و باعث خودتخریبی است