کردهای پس از انقلاب به روایت عکاس فرانسوی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۴
چندرسانه ای: در مجموعه عکس های «ژیل پرس» عکاس فرانسوی از انقلاب ایران تعدادی عکس از سفر او به کردستان و کرمانشاه وجود دارد که گوشه ای از وقایع ماه های پس از انقلاب در این مناطق را به تصویر می‌کشد.
«ژیل پرس» عکاس خبری فرانسوی مقارن با انقلاب اسلامی در سفری پنج هفته‌ای به ایران از دسامبر ۱۹۷۹ تا ژانويه ۱۹۸۰ یعنی آذر و دى ۱۳۵۸ و در ماه‌های پرتلاطم سال ۱۳۵۸ گزارشی مصور از وقایع ماه‌های نخست انقلاب تهیه کرد.

این عکاس حاصل سفر خود به ایران را در کتابی با ۱۰۱ صفحه که شامل ۹۸ عکس سیاه و سفید بود در همان سالها به چاپ رساند. مجموعه او از نماز جمعه تهران تا تشیع پیکر شهید مفتح در قم، تجمع ها و تظاهرات مردم به مناسبت تسخیر لانه جاسوسی، آمادگی مردم در دفاع از انقلاب اسلامی تا زندگی عادی مردم کوچه و بازار در شهرهای تهران، تبریز، قم، مهاباد و سنندج را در بر می‌گیرد.

وجه منحصربه فرد عکس‌های "پرس" آن است که او در انتخاب سوژه بیش از آنکه فعل و انفعالات سیاسی را مد نظر قرار دهد توجه خود را به جامعه ایران معطوف کرده است. نگاه دقیق و هنرمندانه در کنار این سوژه یابی منحصر به فرد باعث شده مجموعه او به مجموعه‌ای کم نظیر و در عین حال مستند از وضعیت جامعه ایران در زمان انقلاب اسلامی تبدیل شود.

در میان عکس‌های این عکاس از ایران تعدادی عکس نیز از کردستان دیده می‌شود. درگیری‌ها و فعالیت گروه‌های مختلف ضد انقلاب و خودمختار در مناطق مختلف کردستان از روزهای نخستین انقلاب باعث شده تا عکاس فرانسوی در عکاسی از انقلاب ایران در کنار تهران و قم به کردستان نیز سفر و عکاسی کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2703