رژه‌ ماشین‌های آمریکایی در تبریز و واکنش مردم!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۵
جامعه- احیا: مردم در شبکه‌های اجتماعی به رژه‌ی ماشین‌های گران قیمت در تبریز واکنش نشان دادند.
جامعه-احیا: چند سالی است که مراسم‌های گرامی‌داشت دهه فجر در کشورمان دست‌خوش ابتکارات و ابداعات عجیبی شده است. امسال هم مسئولین بی کار ننشسته‌ و مدل‌های جدید گرامی‌داشت دهه فجر را تجربه کردند.

امسال اما در روز دوازدهم بهمن در تبریز با تدارک مسئولین ماشین‌های گران قیمت رژه رفتند.
فارغ از هر نوع قضاوتی واکنش مردم و فعالین اجتماعی در شبکه‌های اجتماعی به این ابتکار مسئولین تبریز جالب توجه است.

علی سلیمانیان یکی از فعالین رسانه‌ای آذربایجان شرقی در صفحه فیس بوکش نوشت:

بگذارید کمی هم قابل‌تر‌ها باشند
من علیرغم دیگران، این مانور تجمل و ثروت و فوران تفاخر و تکاثر را در دهه پیروزی انقلاب مستضعفان، در شهری که حاشیه هایش بزرگتر از خود شهر شده است و جمعیت حاشیه نشینش بسیار بیشتر، در شهری که فاصله طبقاتی از سر و رویش می بارد، به دلیل جسارتی که برگزار کنندگانش در ابراز صداقت داشتند، می ستایم.
نمی شود که سیاست های ما در جهت خرد کردن استخوان های ولی نعمتان انقلاب باشد و سمت و سوی حرکتمان در جهت بهره مندی هر چه بیشتر سرمایه داران و اغنیا و انتفاع زالوصفتانی که هرگز سیر نمی شند؛ و بعد بیاییم انقلاب را متعلق به پابرهنگان و محرومان و کوخ نشینانی که صاحبان اصلی انقلاب اند بدانیم.
نمی شود که همزمانی که بر سوت مسابقه ثروت اندوزی و تکاثر دمیده ایم، بر این دستاوردی که می خواهیم بر انقلاب الصاقش کنیم نبالیم؟ چطور می توانیم شوکت و عظمت و شکوه خودروهای خارجی ای را که بسی ارزشمندتر از خون مشتی هم وطن پابرهنه بدمنظر اند، ببینیم و به رخ نکشیم؟
نه نمی شود. نمی شود که تا ابد انقلاب را از آن عده ای پاپتی و مردمانی بدانیم که امروز همه آنها را به پول دهکی از جامعه فروخته ایم. بگذارید دهه چهارم انقلاب دیگر از آن کسانی باشد که جیبشان به سر و تن و جان مردم می ارزد. نمی شود که همیشه انقلاب را از آن آنهایی دانست که همیشه برای انقلاب معترف بوده اند که جانشان هم ناقابل است. بگذارید کمی هم قابل تر ها باشند.
درود خدا بر امام عزیزمان باد که می گفت: «من يك تار موي اين كوخ نشينان را به همه كاخ نشينان عالم نمي دهم». دمش گرم که تا آخرین لحظات هم در کنار محرومان ماند و لحظه ای بر این دنیای مادی طمع نکرد. از آن اتاق کوچک و حسینیه ای که دیوارهایش گچی هم نشده بود، دست نوازشش را همیشه بر سر محرومان و مستضعفان کشید و به آنان افتخار کرد. هرگز به ثروتمندان جامعه نبالید و همیشه مغضوب سرمایه سالاران بود: «خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور با پشت کردن به دفاع از محرومین در رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار شوند. معاذالله که این با سیره و روش انبیاء و امیرالمؤمنین و ائمه معصومین علیهم السلام سازگار نیست.»

روح‌الله رشیدی سردبیر اسبق اذر پیام و سردبیر سابق نشریه میثاق در وبلاگ خود نوشت:

رژه آمریکایی در دوازدهم بهمن تبریز

در روز روشن و در مقابل دیدگانِ متحیرِ مردم، انقلابِ مردم را تحریف می‌کنند و بعد هم می‌نشینند و شیرینی‌اش را می‌خورند. «تحریف می‌کنند»، البته تعبیر بسیار نرم و کم انرژی‌ای است در نسبت با عمق فاجعه! محض رعایت آدابِ نوشتن است که از این ترکیب استفاده می‌کنیم. وگرنه باید می‌گفتیم «انقلاب مردم را می‌دزدند»!

خیلی جرئت می‌خواهد که در روزِ روشن و در روزی روشن، که دوازده بهمن باشد، رژه‌ی سرمایه‌دارها را راه بیندازی در خیابان‌های تبریز؛ که چه؟ که «امامِ مستضعفین آمد»! «جرئت» هم تعبیر مؤدبانه‌ای است در نسبت با قباحتِ عمل. باید بگوییم «خیلی باید پررو بود که دوازدهم بهمن را با چنین مانورِ آمریکاوَشی گرامی داشت». این یعنی قاپیدنِ انقلاب از دست صاحبان اصلی‌اش!
متولیانِ بزرگداشتِ «ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی»، با اعتمادبه‌نفس کامل و بی‌هیچ شبهه و بی‌هیچ تشویشی، «بوگاتی»، «شورلت»، «فورد» و باقیِ تحفه‌های سرمایه‌داری را ردیف کردند در مسیرِ فرضیِ حرکت حضرت امام(ره) از فرودگاه تبریز تا گلزار شهدا تا پیامِ انقلابِ مردم را به گوش آن‌ها که هنوز این پیام را دریافت نکرده‌اند، برسانند؛ پیامِ انقلاب با طعم آمریکا! بهتر از این نمی‌شود «تحول» را به نمایش گذاشت. «استحاله» را البته!

شاید هم آقایان خواسته‌اند با تیرِ این مانورِ تجمل، چند نشان بزنند؛ هم بزرگداشت امام(ره) است، هم یادآوری خدمات انقلاب، و مهم‌تر از همه، گرامیداشتِ یاد و خاطره‌ی «اقتصاد مقاومتی» است! از این‌ها هم مهم‌تر تر، یک روکم‌کنی حسابی است به جناب استکبار جهانی، که تولیداتِ شما را پلاکِ ایرانی می‌زنیم و در دهه‌ی فجر انقلابمان، سوارشان می‌شویم و جشن انقلابمان را می‌گیریم با آن‌ها! هرچقدر می‌خواهید تحریم کنید ما را؛ ما منطقه‌ی آزادِ آزادِ آزاد داریم که شما و تحریم‌هایتان را دور خواهد زد!

و این، تنها یکی از سه هزار برنامه‌ی بزرگداشت دهه‌ی فجر در آذربایجان‌شرقی بود.
یاسر عرب٬ مستند ساز در صفحه فیس بوکش نوشت:

بخشی از نامه ی حبیب بن مظاهر برای دعوت امام حسین به کوفه در تشریح شرایط موجود:
..... وجَعَلَ الاموالَ دولت بینَ اغنیائها و جبابرتها.
.... یزید اموال عمومی را در اختیار عده ای قرار داده است، جبار و سرکش.
یعنی جامعه ای ساخته است، ده و نود، که نود درصد امکانات و فرصت ها و اموال، در دست ده درصد از مردم است، و ده درصد ، در اختیار نود درصد.
(مبانی نظری اقتصاد اسلامی در الحیات. ص. ۳۱ )
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 2627